Charytatywne imprezy sportowe

Beata PałacRozrywka

Charytatywne imprezy sportowe to znakomita okazja, by połączyć przyjemne z pożytecznym. Jak wiadomo, ruch to zdrowie, a jeszcze lepiej, gdy poprzez aktywność fizyczną możemy wesprzeć szczytny cel. W Polsce i na świecie nie brakuje wydarzeń sportowych, których organizatorzy za cel stawiają sobie pomoc potrzebującym. Zapraszamy na krótki przegląd najciekawszych z nich.

Organizowanie dużych, medialnych imprez sportowych to świetny sposób, by zwrócić uwagę opinii publicznej na ważne problemy społeczne czy ekonomiczne. Działa tu prosty, ale skuteczny zarazem mechanizm: poprzez sam fakt uczestnictwa w imprezie pomagamy tym, którzy tego potrzebują i wyrażamy solidarność z nimi.

Business Run

W Polsce organizuje się coraz więcej imprez biegowych. Tylko w 2013 r. odbyło się ich około 2800 (dane za portalem MaratonyPolskie.pl). Popularność tego typ wydarzeń wykorzystują organizatorzy Business Run – jedynego w swoim rodzaju charytatywnego biegu biznesowego organizowanego w 6 miastach w Polsce: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Łodzi i Wrocławiu.Biorący w nim udział pomagają podopiecznym Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty. Beneficjentami imprezy są aktywne osoby, które z różnych względów potrzebują specjalistycznych protez nóg. W samym Krakowie od pierwszej edycji biegu w 2012 r. udało się pomóc już 8 osobom, które dzięki funduszom zebranym podczas imprezy mogły poprawić jakość swojego życia. W Business Run mogą wziąć udział wszystkie osoby, które zgłoszą pięcioosobowe drużyny poprzez internetowy formularz zgłoszeniowy, dostępny na stronie organizatora. Bieg ma formę sztafety – w Krakowie każdy uczestnik ma do pokonania trasę zaczynającą i kończącą się na Rynku. Obiegając Wawel, Krakowskie Planty i Bramę Floriańską każdy z biegaczy pokonuje trasę około 4 kilometrów.

Osaka Marathon

Także w Japonii jedna z najpopularniejszych krajowych imprez sportowych o charakterze charytatywnym związana jest z bieganiem. Organizowany od 2011 r. Osaka Marathon to w zasadzie 3 wydarzenia w jednym. Uczestnicy mogą wziąć udział w klasycznym maratonie, biegu na 8 km oraz w wyścigu osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. Wydarzenie organizuje miejscowe stowarzyszenie lekkoatletyczne (Osaka Association of All Athletics) przy wsparciu krajowej gazety codziennej „The Yomiuri Shimbun” i cieszy się olbrzymią popularnością (w maratonie udział bierze 30 000 biegaczy). Osaka Maraton ma na celu pomóc ludziom rozwijać głębsze zrozumienie sensu działalności charytatywnej i zachęcać wszystkie osoby uczestniczące w wydarzeniu (zatem nie tylko zawodników, ale i kibiców oraz wolontariuszy) do udziału w wybranych przez nich programach charytatywnych. Każdy z uczestników imprezy może samodzielnie wybrać cel charytatywny, który pragnie wesprzeć, spośród wymienionych na stronie internetowej poświęconej wydarzeniu (np. wsparcie rodzin, środowiska naturalnego, ułatwienie dostępu do czystej wody itp.). W zakresie darowizn na cele charytatywne, prócz wpisowego (udział w maratonie to koszt 10 800 jenów, zaś w biegu na 8 km 5 400 jenów), organizatorzy proszą uczestników o zapłatę co najmniej 1 000 jenów jako warunku uczestnictwa w imprezie.

March for Babies

Coroczny marsz, organizowany przez fundację March of Dimes, przyciąga miliony Amerykanów, którzy całymi rodzinami spacerują w celu zbierania funduszy na rzecz matek i chorych dzieci. Organizatorem jest instytucja, której historia sięga 1938 r., kiedy to Franklin Delano Roosevelt ustanowił ją w celu walki z epidemią polio. Odbywający się od 1970 r. March for Babies (wcześniej znany pod nazwą WalkAmerica) jest najstarszą i jedną z najbardziej rozpoznawalnych charytatywnych imprez sportowych w USA. Do tej pory, dzięki organizacji szeregu wydarzeń pod szyldem March for Babies, udało się zebrać 2,3 mld dolarów na rozmaite cele, związane m.in. ze zdrowiem ciężarnych kobiet, prawidłowym przebiegiem ciąży oraz leczeniem noworodków. Choć oficjalnie nie ma opłaty za udział w marszu, organizatorzy zachęcają do wpłat w wysokości od kilkunastu do kilkudziesięciu dolarów przez każdego chętnego do uczestnictwa w imprezie. Marsz odbywa się corocznie w 1100 miejscowościach w całym kraju. Szacuje się, że do 2013 roku udział w nim wzięło ponad 7 mln osób, w tym ponad 20 000 firm i drużyn rodzinnych, a także sponsorów krajowych, którzy podczas imprezy łączą wysiłki w zbieraniu funduszy na cele statutowe fundacji March of Dimes.

Great North Swim

To największe charytatywne wydarzenie pływackie w Wielkiej Brytanii organizowane jest od 2008 r. przez Cancer Research UK, organizację działającą na rzecz walki z rakiem. W pierwszej edycji imprezy udział wzięło ponad 2 tys. uczestników. W ciągu niespełna kilku lat liczba pływaków chcących wesprzeć osoby cierpiące na choroby nowotworowe wzrosła do 10 tys. Na pewno pomógł fakt, że Great North Swim odbywa się w Lake District, w hrabstwie Kumbria, które jest jedną z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych Wielkiej Brytanii. Great North Swim to idealne wyzwanie dla zawodników o różnym poziomie umiejętności pływackich, od początkujących do mistrzów olimpijskich. Decydując się na start można wybrać długość dystansu do pokonania i dostosować go do swoich możliwości. Koszt uczestnictwa waha się od 35 do 75 funtów.

Warto pomagać

W Polsce bardzo wiele fundacji, firm i innych instytucji organizuje sportowe eventy o charakterze charytatywnym. Wydarzenia te odbywają się nie tylko w metropoliach, ale mniejszych miejscowościach. Warto wziąć w nich udział, ponieważ pomagając innym – pomagamy także sobie. Wszak imprezy sportowe umożliwiają nie tylko rywalizację sportową jej uczestnikom, popularyzują zdrowie i zdrowy tryb życia poprzez wysiłek fizyczny, ale także zapewniają atrakcyjne widowisko dla kibiców, pozwalając pożytecznie spędzać czas wolny od pracy.


Mitsubishi Turbo Team pomaga!

business run

Polski oddział Mitsubishi Electric po raz drugi wspiera Kraków Business Run. W tym roku nasza sztafeta pobiegnie dla Piotra Kęski, który potrzebuje protezy nogi. Dzięki niej chce wrócić do normalnego życia i pracy.


O autorze

Beata Pałac