Słowniczek golfisty

Piotr KołaczekRozrywka

Golf, co być może zaskoczy wielu Czytelników, jest sportem masowym i olimpijskim. Według różnych szacunków, na całym świecie uprawia go ponad 120 milionów ludzi. Rozgrywany na świeżym powietrzu, w niepowtarzalnej atmosferze, sprzyja kontaktom międzyludzkim, nawiązywaniu znajomości i przyjaźni. Harmonijnie łączy się z turystyką: poszukując nowych wyzwań można zjeździć cały świat. Trudno znaleźć dwa identyczne pola golfowe.

Grę pomiędzy dwiema stronami prowadzi się na poszczególne dołki. Dołek wygrywa strona, która rozegra go mniejszą liczbą uderzeń. Mecz wygrywa ten, kto prowadzi największą liczbą wygranych dołków.
Każdy zawodnik gra przeciwko wszystkim pozostałym biorącym udział w turnieju. Wynik ustala się na podstawie sumy wszystkich uderzeń wykonanych podczas rundy, to znaczy po przejściu wszystkich dołków.

Każdemu dołkowi na danym polu golfowym jest przypisana pewna liczba uderzeń (par), w której powinien zmieścić się zawodnik, prowadząc piłkę od tee do dołka.

Każde pole ma określoną teoretyczną liczbę uderzeń, które powinny wystarczyć do zakończenia gry, zazwyczaj 72. Różnica między tą liczbą a liczbą uderzeń faktycznie wykonywanych  przez zawodnika podczas wielu meczów rozgrywanych na polu jest nazywana handicapem. Im poziom zawodnika wyższy, tym mniejszy handicap. Najwyższy notowany handicap wynosi 36 i odpowiada 108 uderzeniom, marzeniem wielu amatorów jest osiągnięcie zerowego albo przynajmniej jednocyfrowego handicapu. Dzięki handicapowi możliwe jest porównywanie gry zawodników o różnym poziomie umiejętności. Oblicza się w tym celu wynik netto gry, to znaczy liczbę uderzeń faktycznie wykonanych pomniejszoną o wartość handicapu.
Najmniejsza dopuszczalna średnica piłeczki golfowej wynosi 42,67 mm, jej masa nie może przekroczyć 45,93 grama. Większość producentów dokłada starań, aby ich piłeczki miały minimalną średnicę i maksymalną masę, bo taka kombinacja daje najlepsze parametry aerodynamiczne: mały opór i dużą energię kinetyczną. To z kolei przekłada się na większą odległość strzału i mniejszą podatność na porywy wiatru.

Marzenie każdego gracza, chociaż udaje się nielicznym. Sztuka polega na umieszczeniu piłeczki w dołku jednym uderzeniem. Sztuka niemała, bo dystans może wynosić kilkaset metrów, a tor lotu piłeczki może przebiegać w pobliżu przeszkód terenowych, na przykład nad wierzchołkami wysokich drzew. Hole in one to wydarzenie na tyle wyjątkowe, że niektóre kluby premiują wyczyn sowitymi nagrodami. Może to być przyzwoity samochód, kilka tysięcy dolarów albo okrągły milion. Naprzeciw potrzebom klubów wyszli… ubezpieczyciele. Właściciel pola opłacający składkę może spać spokojnie: jeśli któremuś zawodnikowi dopisze wyjątkowe szczęście, ubezpieczenie zrefunduje koszt nagrody.

Prędkość główki kija golfowego w momencie uderzenia wynosi około 184 km/h, prędkość początkowa piłeczki, 265 km/h, a jej prędkość obrotowa 2900 obrotów na minutę. Takie parametry budzą respekt: uderzenie piłeczką albo kijem może skończyć się dla poszkodowanego pobytem w szpitalu. Dlatego każdy gracz, który zorientuje się, że posłał piłkę w kierunku ludzi przebywających na polu golfowym, ma obowiązek ostrzec ich okrzykiem „Fore!”. Hasło jest takie samo na całym świecie i u doświadczonych graczy wywołuje natychmiastowy odruch obronny.
Tajemnica zasięgu lotu piłeczki kryje się w jej nierównej powierzchni, wytwarzającej siłę nośną. Gdyby była gładka, jak piłeczka do tenisa stołowego, lądowałaby znacznie szybciej. Piłeczki różnią się sposobem wykończenia, a więc i charakterystyką lotu.

Pola golfowe NAJWśród wielu pól golfowych na świecie nie brak miejsc wyjątkowych pod względem położenia, sąsiedztwa, stopnia trudności.
  • W Bangkoku, w Tajlandii, można zagrać na polu Don Mueang International Airport Golf Course, zlokalizowanym pomiędzy dwoma czynnymi pasami startowymi.
  • W Indonezji pole golfowe Merapi znajduje się na stoku czynnego wulkanu.
  • W strefie zdemilitaryzowanej, pomiędzy Koreą Północną a Południową, znajduje się jednodołkowe pole golfowe. Maleńkie, za to otoczone z trzech stron przez pola minowe.
  • W Limpopo, w RPA, słynny dziewiętnasty dołek. Piłeczkę należy wybić z półki skalnej znajdującej się 400 metrów ponad nim. Do tee (miejsca rozpoczęcia gry) zawodnicy dostają się drogą powietrzną: wynajętym śmigłowcem. Za trafienie do tego dołka jednym uderzeniem przewidziano nagrodę specjalną: okrągły milion dolarów.

O autorze

Piotr Kołaczek