Zdobywanie kwalifikacji zawodowych
– szkolenia

 

Dla młodych ludzi zdobywanie kwalifikacji do pracy w erze Przemysłu 4.0 jest bardzo ważne. Mogą to robić dzięki robotom Mitsubishi Electric. Firmy w niemieckim regionie miasta Reutlingen połączyły system szkoleń dla praktykantów i studentów. Ich działy techniczne wykorzystały w szkoleniach elementy Przemysłu 4.0.
W skład systemu wchodzą dwa roboty przemysłowe Mitsubishi Electric o różnej kinematyce. Dzięki kompaktowej konstrukcji, łatwemu programowaniu i otwartym interfejsom spełniają wymagania szkoły, a także sieci przemysłowych.


 
zdobywanie kwalifikacji zawodowych

Wyzwanie: brak wykwalifikowanych pracowników i potrzeba zdobywanie kwalifikacji zawodowych dla pracy w erze Przemysłu 4.0.

W regionie technologicznym wokół Stuttgartu działają duże i małe zakłady, dla których brak wykwalifikowanych pracowników na niemieckim rynku pracy stanowi przeszkodę w rozwoju. W związku z tym, że w erze Przemysłu 4.0 i Internetu Rzeczy (IoT) wymagania wielu zawodów technicznych zmieniły się drastycznie, coraz trudniej jest znaleźć pracowników. Ponieważ absolwenci nie posiadają praktycznych kwalifikacji.

Rozwiązanie: kompaktowy system nauczania z robotami przemysłowymi MELFA.

System czteromodułowy do montażu samochodów zabawek obejmuje przykładowe koncepcje automatyzacji, takie jak napędy liniowe, pneumatykę, systemy wizyjne. A także technologię sterowania dla dwóch robotów: 6-osiowego robota z ramieniem przegubowym RV-2F-1D1 i 4-osiowego robota SCARA RH-3FH5515.
Warto zauważyć, że programowanie i uruchomienie odbywa się przy pomocy standardowego oprogramowania robotów Mitsubishi Electric – RT Toolbox3, ponieważ dzięki swojej intuicyjności i łatwości użytkowania idealnie nadaje się do celów dydaktycznych. Jest także zgodne z wymogami Przemysłu 4.0. System jest rozszerzalny, z obszernymi interfejsami, podłączony bezpośrednio do świata zewnętrznego przez sieć Ethernet. Umożliwia wprowadzanie danych operacyjnych, a także komunikację z inteligentnymi czujnikami.

Efekt: projekt praktycznego szkolenia zgodny z Przemysłem 4.0.

Zrealizowany projekt do praktycznego szkolenia wpisuje się w ideę „Przemysłu 4.0”. Elementy systemu IoT w fabryce szkoleniowej w Reutlingen można w każdej chwili zaktualizować. Treści nauczania można dostosować do potrzeb edukacji i szkoleń technicznych.

Najmniejszy robot waży tylko 18 kg. Są to bardzo kompaktowe urządzenia optymalne dla naszej ograniczonej przestrzeni. Dodatkowa zaletą jest łatwe programowanie, świetne do opanowania przez uczniów. Podsumowując, weszliśmy w nową erę! Roboty przemysłowe stają się codziennością.Georg Seifriz, Zastępca dyrektora, Szkoła im. Ferdynanda von Steinbeisa w Reutlingen

Polecamy