Taniec Złotego Smoka

Każdego roku, 18 marca, w buddyjskiej świątyni Sensoji, w tokijskiej dzielnicy Asakusa, odbywa się Taniec Złotego Smoka. Ośmiu mężczyzn w takt muzyki porusza makietą japońskiego dragona, liczącą od 18 do nawet 25 metrów. Według podań, taniec ma zapewnić szczęście i dobrobyt.

Legenda głosi, że 18 marca 628 roku dwóch braci: Hinokuma Hamanari i Takenari wyłowiło z sieci rybackiej złoty posąg bóstwa Bodhisattva Kannon. Z wody miał wtedy wypłynąć ogromny złoty smok i wzbić się w powietrze. Posąg umieszczono w domu najbogatszego ziemianina – Hajino Nakamoto, a 17 lat później ufundowano mu niewielką świątynię – Sensoji, zwaną także Górą Złotego Smoka. Ponoć w ciągu jednej nocy w pobliżu świątyni w cudowny sposób wyrosło tysiąc sosen, na które trzy dni później sfrunął z nieba złoty smok. Zniknął tak szybko, jak się pojawił, ale samo pojawienie się smoka to dobry znak…

Na pamiątkę wyłowienia posągu buddyjskiego bóstwa, każdego roku, 18 marca, w świątyni Sensoji, znajdującej się w tokijskiej dzielnicy Asakusa, odbywa się Taniec Złotego Smoka. Coroczne świętowanie rozpoczęto w 1959 roku, po przebudowie hali głównej świątyni i tę tradycję podtrzymuje się do dzisiaj.