Technicznie o systemie andon

System andon wizualizuje informacje (np. stan produkcji, alarmy) uzyskane z urządzeń produkcyjnych i dzieli się informacjami z pracownikami.

Przy tworzeniu systemu andon firma Mitsubishi Electric kierowała się trzema nadrzędnymi regułami:
– prosta instalacja/integracja systemu do aktualnego rozwiązania,
– poprawa produktywności i jakości produkowanych towarów na linii przemysłowej,
– stabilna praca linii przemysłowej przez długi czas.

Sam system, w przeciwieństwie do konwencjonalnego rozwiązania, opiera się na pulpitach przemysłowych GOT, które cechuje wysoka niezawodność i odporność na trudne warunki otoczenia. Jego instalacja jest prosta, ponieważ system bazuje na standardzie serwera webowego. Wyświetlacz produkcyjny, łącząc się z pulpitem operatorskim, wyświetla przez przeglądarkę internetową przygotowane przez Mitsubishi gotowe ekrany produkcyjne.
Gotowe szablony ekranów to m.in.:
– wyniki produkcyjne w postaci wartości liczbowych i trendów,
– ekrany powiadomień brygadzisty przez operatora o ewentualnych usterkach,
– ekrany informujące o statusie poszczególnych części linii,
– ekrany do monitoringu wyników wielu linii,
– ekrany z listami planów produkcyjnych itp.

Takie podejście znacznie redukuje koszty i czas wdrożenia. Warto nadmienić, że ekrany można dowolnie modyfikować i dostosowywać je do indywidualnych potrzeb klienta. Programowanie staje się również o wiele prostsze, gdyż wykorzystywane jest narzędzie GT Designer do paneli GOT. Panel również można w prosty sposób podłączyć do linii produkcyjnej, ponieważ posiada szereg sterowników komunikacyjnych, nie tylko do urządzeń Mitsubishi, ale również do innych producentów automatyki przemysłowej. Sygnały zbierane z podłączonych urządzeń są przetwarzane i wyświetlane na ekranach produkcyjnych. Istotną zaletą jest również prosta obsługa systemu z poziomu dedykowanego programu Contents Publisher, w których wprowadzamy zlecenia produkcyjne, ustalamy czasy cyklu wykonania produktów, zwłoki czasowe oraz planujemy przezbrojenia linii produkcyjnych. W oprogramowaniu można również definiować wiadomości dla operatorów w postaci tablicy ogłoszeń. Pozwala on również na podłączenie pliku wideo z filmem instruktażowym czy instrukcję obsługi. Ustawienia z Content Publisher są wgrywane albo bezpośrednio do pulpitu operatorskiego, albo do bazy danych, z którą jest połączony panel operatorski. Zaletą tego drugiego rozwiązania jest to, że w każdym momencie mamy podgląd aktualnych rezultatów produkcji z poziomu bazy danych. Mitsubishi w tym zakresie dostarcza gotową strukturę bazy danych z przygotowanymi tablicami i schematami. Kolejną zaletą jest fakt, że panel GOT może pełnić funkcję serwera webowego dla maksymalnie 5 urządzeń. Dzięki temu możemy jedno połączenie zarezerwować dla ekranu produkcyjnego, a kolejne na połączenie z tabletem czy z komputerem w pokoju utrzymania ruchu.

Zalety systemu ANDON

  • łatwa i intuicyjna konfiguracja,
  • gotowe szablony ekranów do wizualizacji procesów produkcyjnych,
  • możliwość integracji z bazą danych,
  • proste narzędzia pozwalające na ustalenie harmonogramu produkcji,
  • szybki czas wdrożenia oraz atrakcyjna cena w stosunku do konwencjonalnych rozwiązań.

Przykładowe, gotowe szablony ekranów: