Automatyzacja procesów pomiarowych silników elektrycznych w pojazdach samochodowych

Spółka Veritech już od dziesięciu lat dostarcza rozwiązania do automatyzacji procesów pomiarowych, stanowiące istotny element pracy jednostek badawczo-rozwojowych, instytutów badawczych oraz laboratoriów i działów jakości w zakładach produkcyjnych. W każdym projekcie fundamentem działań jest właściwe zrozumienie problemu oraz odpowiednie wykorzystanie dostępnych technik pomiarowych, aby dostarczyć systemy pomiarowe, które kompleksowo rozwiązują problemy jakościowe odbiorców.

[dropcap]W[/dropcap]śród kilkuset zrealizowanych przez Veritech projektów są rozwiązania wykorzystywane w branży lotniczej, np. przy testach elementów podwozi, łożysk czy też silników lotniczych. Z kolei dla górnictwa firma dostarczyła rozwiązania do testowania i badania napędów elektrycznych maszyn górniczych, które wykorzystują silniki dużych mocy, liczonych w megawatach. Natomiast do testowania mniejszych silników elektrycznych, o mocy od kilku do kilkudziesięciu watów, dostarcza obecnie stanowiska na rynek motoryzacyjny.
Duży udział w przychodach firmy mają producenci podzespołów z branży automotive, zobligowani do spełniania bardzo restrykcyjnych wymogów jakościowych. Dotyczy to w szczególności elementów mających wpływ na bezpieczeństwo użytkowników pojazdów, wobec których wymaga się 100% kontroli na wielu etapach produkcji.

Silniki elektryczne w przemyśle automotive

Silniki elektryczne coraz częściej znajdują zastosowanie w nowych samochodach. Obecnie możemy znaleźć kilkadziesiąt silników elektrycznych odpowiedzialnych za działania mechanizmów znajdujących się w: podnośnikach szyb, obsłudze szyberdachu, obsłudze drzwi, ustawieniach lusterek, regulacji siedzeń, układzie wspomagania kierownicy, ABS, układzie chłodzenia, wycieraczkach itd. Taka mnogość urządzeń powoduje, iż każda nowinka techniczna coraz szybciej pojawia się na rynku, obligując tym samym producentów do reagowania na potrzeby odbiorców w jeszcze w krótszym czasie niż dotychczas. Skutecznym rozwiązaniem tej kwestii jest wprowadzenie automatyzacji procesów pomiarowych silników elektrycznych.

Dwie grupy stanowisk testowych silników elektrycznych

Wśród dostarczonych rozwiązań wyróżnić można dwie grupy zautomatyzowanych procesów pomiarowych silników elektrycznych. Pierwszą grupę tworzą stanowiska testowe do badania charakterystyk i parametrów elektromechanicznych. Druga grupa składa się ze stanowisk do długoterminowych testów wytrzymałościowych. Każde z dostarczonych rozwiązań ma inny cel, aczkolwiek w każdym z nich można wyróżnić wspólne elementy związane z badanym obiektem, czujnikami i instrumentami pomiarowymi oraz generowanym obciążeniem, symulującym rzeczywiste zjawiska.
Dodatkowym atutem dostarczanych przez Veritech rozwiązań są wykorzystywane do większości projektów modułowe platformy NI. Platformy te charakteryzują się wysoką dokładnością i elastycznością, co bardzo dobrze sprawdza się przy realizacji wymagających testów.

Automatyzacja procesu pomiarowego silników elektrycznych przy współpracy z Mitsubishi Electric
W procesie automatyzacji systemu pomiarowego silników elektrycznych nie można zapomnieć o jednej ważnej kwestii, a mianowicie o symulacji zjawisk odzwierciedlających rzeczywiste sytuacje występujące podczas normalnego użytkowania pojazdu. W zakresie techniki napędowej Veritech od wielu lat współpracuje z firmą Mitsubishi Electric, która wielokrotnie sprawdziła się jako pewny i niezawodny dostawca dla wymagających stacji testowych.
Dobrze rozwinięta obsługa przedsprzedażowa w zakresie doradztwa technicznego oraz globalny serwis urządzeń potwierdzają ich wysokie kompetencje, gwarantując jednocześnie spokój naszym klientom. Natomiast szeroka gama oferowanych napędów pozwala na wykorzystanie silników zarówno do pomiarów bardzo małych momentów obrotowych rzędu tysięcznych części Nm, jak i tych rzędu dziesiątek Nm. Dodatkową zaletą napędów Mitsubishi jest ich stabilna praca dla pełnego zakresu prędkości – od dziesiątych części rpm do 6000 rpm. Oferta Mitsubishi obejmuje również układy sterowania napędami, zapewniając bezpośrednie podłączenie się do sterownika serwonapędu za pomocą protokołów cyfrowych (EtherCAT) lub bezpośrednich sygnałów analogowych.

Stacja do testowania i badania charakterystyk silników bezszczotkowych

Dynamika i stabilność pracy napędów Mitsubishi Electric oraz oferowane komponenty pomiarowe czołowych producentów pozwoliły na opracowanie stacji do badania charakterystyk pracy silników bezszczotkowych (tzw. BLDC) o bardzo dużej dokładności. Stanowisko BLDC mierzy parametry elektryczne z wysoką precyzją i w pełnym zakresie wymaganym przez klienta, co zostało potwierdzone przez akredytowane laboratoria wzorcujące.
Odpowiednie parametry i niezawodność sprzętu spowodowały, iż napędy Mitsubishi Electric zostały przez nas wybrane również do innych stanowisk testowych, tj. do testów wytrzymałościowych silników elektrycznych (szczotkowych i bezszczotkowych).

Stacja do testów wytrzymałościowych silników elektrycznych

Kluczową własnością tego stanowiska, będącego efektem automatyzacji procesu pomiarowego silników elektrycznych jest jego niezawodność, która wynika m.in. z użytych podzespołów oraz utrzymania stałości parametrów w długoterminowych testach. Niezmienność parametrów jest istotna zwłaszcza podczas analizy ich degradacji, np. pod wpływem zmiennych warunków środowiskowych. Wówczas w zaproponowanym przez nas rozwiązaniu badane silniki są umieszczone w sterowanej przez oprogramowanie komorze klimatycznej. Układ sterowania, oparty na modułowej platformie National Instruments, w połączeniu z wytrzymałymi czujnikami momentu obrotowego firmy MAGTROL, daje gwarancję długiej i bezawaryjnej pracy.

Podsumowanie

Elastyczność doboru konfiguracji oraz jakość użytych podzespołów dają nam swobodę w wyborze optymalnych rozwiązań dla naszych klientów. Układy sterowań i platformy z układami napędowymi dobieramy w taki sposób, aby spełniały zarówno przedstawione wymagania, jak również dbały o kieszenie naszych klientów.
Współpraca z Mitsubishi daje obu firmom wymierne korzyści. Otrzymujemy dostęp do szerokiej gamy niezawodnych układów napędowych, natomiast Mitsubishi uzyskuje wsparcie przy integracji złożonych rozwiązań. Duet ten narodził się kilka lat temu i działa do dzisiaj, czego potwierdzeniem są kolejne zamówienia od naszych wspólnych klientów, których efektem jest automatyzacja procesów pomiarowych silników elektrycznych.

Zobacz więcej:
www.veritech.pl

Więcej o firmie Veritech