Czas na zdrowie – z wizytą w fabryce Sante

Firma Sante – polski producent z branży FMCG – z powodzeniem od wielu lat rozwija ten segment rynku, wprowadzając nowoczesne i zdrowe produkty. Modernizując swój park maszynowy oraz technologię produkcji korzysta z wielu nowoczesnych rozwiązań, związanych z automatyzacją procesu produkcji. W tym zakresie współpracuje z firmą Mitsubishi Electric, której systemy poprawiają wydajność produkcji i zapewniają nadzór nad przebiegiem procesu produkcyjnego. Wdrożenie systemów SCADA MAPS to idealne rozwiązanie w firmie Sante.

Sante znaczy zdrowie (tłumaczenie z języka francuskiego) i jest to słowo kluczowe w rozwoju firmy, gdyż od początku jej istnienia wyznacza wysokie standardy prowadzenia działalności gospodarczej oraz kształtuje jej misję. Zainteresowanie właściciela firmy problematyką zdrowia od początku wskazało kierunek jej rozwoju i dzisiaj można powiedzieć, że jest ekspertem w tematyce zdrowego odżywiania się.

Początek firmy – rodzinny biznes

Sante A. Kowalski Sp.j. została założona w 1992 r. i obecnie jest dynamicznie rozwijającym się przedsiębiorstwem. Założyciel firmy, Andrzej Kowalski, zawsze interesował się zdrowiem, a przede wszystkim tym, jak żywienie wpływa na stan zdrowia człowieka. Ta tematyka zainspirowała firmę do stworzenia produktów, które wspomagają funkcje naszego organizmu, a tym samym wzmacniają naszą odporność. Dało to początek żywności funkcjonalnej.
W połowie 1993 r. firma rozpoczęła produkcję otrąb, kotletów sojowych oraz pierwszej mieszanki zbożowej pod nazwą „Surówka piękności Kleopatra” – pierwszego polskiego musli. Produkty zostały dobrze przyjęte na rynku, co potwierdziło właściwy kierunek dla rozwoju firmy.
W 1999 r. Sante rozszerzyło swoje portfolio produktowe o kotlety sojowe Fix i Crunchy – chrupiące musli, które do dziś cieszą się ogromną popularnością i stanowią o sukcesie sprzedażowym firmy. Duże zainteresowanie produktami spowodowało, że w 2002 r. podjęto decyzję o zakupie zakładu w Sobolewie, gdzie przeniesiono produkcję. Nowoczesny park maszynowy umożliwiał produkcję płatków oraz ciastek do szerszej dystrybucji we wszystkich kanałach sprzedaży.
W 2003 r. ruszyła produkcja płatków musli do jogurtów dla sieci restauracji McDonald’s jako dużego odbiorcy z rynku HoReCa. Rok później Sante przygotowało swoje pierwsze batony crunchy oraz wypuściło na rynek pierwszy produkt dla dzieci – ryż preparowany. Kolejne lata to sukcesywne wprowadzanie nowości w kategorii żywności funkcjonalnej: granole, pasztety sojowe, zarodki zbożowe, mąki, kasze i wiele innych.
W 2010 r. rozpoczęła się rozbudowa zakładu w Sobolewie o nową halę, co umożliwiło firmie zwiększenie mocy produkcyjnych. Pod koniec 2012 r. firma mogła się pochwalić 35 tys. m2 powierzchni produkcyjnej i magazynowej, a docelowo zakład będzie dysponował 47 tys. m2. Sante obecnie zatrudnia ponad 600 osób i co roku zwiększa zatrudnienie.
Czas na Sante

Obecnie Sante to nie tylko producent i dystrybutor artykułów spożywczych z grupy „zdrowa żywność”, ale również lider w swojej branży i specjalista w dziedzinie zdrowego żywienia. Dostarcza produkty dla wymagających i świadomych klientów, którym nie jest obojętne, co kładą na swoim talerzu lub mają szczególne potrzeby, związane ze stosowaniem specjalnej diety (np. diabetycy). Perspektywy rozwoju firmy są bardzo obiecujące, ponieważ rynek, który m.in. był kształtowany przez Sante to dzisiaj licząca się kategoria spożywcza i duży segment rynku. W swojej ofercie firma ma liczne kategorie produktowe, co umożliwia konsumentowi szeroki wybór na półce sklepowej. Sante jest producentem ponad 150 artykułów, które w większości są produktami innowacyjnymi. To właśnie wprowadzanie innowacji świadczy o poszukiwaniu nowych rozwiązań, aby konsument otrzymał produkty jak najbardziej naturalne, z zachowaniem mikroelementów oraz wartości odżywczych.
Nowoczesna technologia produkcji w zakładzie produkcyjnym w Sobolewie jest stale monitorowana i rozwijana, co przyczynia się do ciągłego podnoszenia jakości oferowanych wyrobów. Proces produkcyjny został również wdrożony z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Technologia Mitsubishi Electric

Za sprawą sterowników PLC serii FX oraz modułowej serii L, a także paneli dotykowych GOT 1000, uzyskano optymalną wydajność produkcji oraz przejrzystą kontrolę maszyn. Dodatkowo zainstalowano przetwornice częstotliwości, pracujące w miejscach o podwyższonej temperaturze. Jednak najważniejszym elementem w procesie produkcji jest system SCADA MAPS, który zbiera ze wszystkich maszyn niezbędne informacje do zarządzania produkcją.
Zakład Sante jest otwarty na nowe technologie, tym bardziej że wymagania rynku stawiają wysoko poprzeczkę, jeśli chodzi o jakość i wydajność procesów produkcyjnych i – chcąc być firmą konkurencyjną – inwestuje w nowe rozwiązania. Za sprawą pełnej automatyzacji, a także wykorzystania zaawansowanych rozwiązań Mitsubishi Electric, firma znacząco poprawiła wydajność i elastyczność produkcji, a nowe systemy kontroli pozwalają również zarządzać procesem produkcyjnym nie tylko z zakładu w Sobolewie.
System SCADA firmy Mitsubishi Electric pozwala na połączenie ze sobą maszyn różnych producentów, co jest ważnym elementem, łączącym linie produkcyjne, i stwarza nowe możliwości dla coraz bardziej złożonych procesów produkcyjnych.
Zdrowa przyszłość

Sante to polska, rodzinna firma, dbająca o zdrowie nie tylko Polaków. Dzięki ciągłemu udoskonalaniu procesu produkcyjnego oraz perfekcyjnemu zarządzaniu, Sante będzie dalej się rozwijać, a rynek będzie kształtował jej kreatywność. Już dziś marka ta jest rozpoznawalna, a w połączeniu z możliwościami najnowocześniejszej technologii Mitsubishi Electric będzie oferować jeszcze więcej produktów o najwyższej jakości.

Zobacz film referencyjny na stronie
news.mpl.pl w zakładce VIDEO


O autorze

Łukasz Sendecki