Ekwipunek samuraja

Samuraj to postać nierozerwalnie związana z kulturą Japonii, jeden z jej symboli. Pierwotnym zadaniem samurajów było zapewnienie ochrony swemu panu, jego rodzinie i rezydencji. Z czasem ich znaczenie zaczęło wzrastać. Pełnili funkcję zarządców majątków, a nawet gubernatorów prowincji. Byli świetnie, jak na owe czasy, wykształceni. Przyrównuje się ich często do średniowiecznych rycerzy. Podobnie jak oni posiadali swój etos i byli całkowicie oddani swoim zwierzchnikom. Charakteryzował ich określony styl ubioru i bycia. Oto, jak wyglądał japoński samuraj.

1 Sakayaki – fryzura samuraja

Samuraje nosili charakterystyczne fryzury. Część włosów wiązali na czubku głowy, na tak zwany węzeł motodori. Pasmo, znajdujące się tuż nad czołem, golili. Fryzura ta była wyrazem posiadania pana. Ronin, samuraj bez swego suwerena, nosił luźno rozpuszczone włosy.

2 Miecz – dusza wojownika

Miecz był najważniejszym elementem wyposażenia samurajów. Każdy samuraj posiadał ich dwa rodzaje: jeden, zwany kataną, był podłużny i lekko zagięty, noszony za pasem, drugi (wakizashi) był krótszy i znajdował się tuż przy pasie. Razem nazywano je daishō. Mówiło się, że miecz to dusza wojownika. Samuraje mieli obowiązek strzec ich nawet za cenę życia.

3 Hakama – symboliczne spodnie

Spodnie samuraja nazywano hakama. Były bardzo szerokie, dzięki czemu można było w nich łatwo usiąść po turecku i łatwo walczyć, bo zapewniały dużą swobodę ruchów. Hakama wykonane były z materiału plisowanego. Dzisiaj są noszone jako formalny strój, podczas ceremonii, tradycyjnego tańca japońskiego czy podczas walk. Każde składają się z siedmiu plis, symbolizujących cnoty, jakimi powinien kierować się walczący.

4 Kamishumo – kamizelka samuraja

Samuraje nosili również kamizelki, nazywane kamishumo. Charakteryzowały się ciekawym krojem, poszerzającym ramiona. To na nich umieszczano herby rodowe (kamon). Dla samuraja miały one szczególną wartość. Były dziedziczone razem z nazwiskiem i świadczyły o przynależności do określonej rodziny lub klanu.

5 Kimono

Obowiązkowym elementem stroju samuraja było kimono. Zakładano na nie zarówno kamizelkę kamishumo, jak i spodnie hakama.


shutterstock_206121682-[Przekonwertowany]W czasie wojny samuraje zakładali zbroję, zwaną ō-Yoroi. Była wyposażeniem wojowników wyższych klas, jeżdżących na koniach.  W skład zbroi wchodziło wiele elementów, wykonanych głównie z metalu, bardzo bogato zdobionych. Niżsi rangą żołnierze nosili pancerze, tworzone na wzór ō-Yoroi.O autorze

Redakcja