Inżynierom, którzy mają za sobą kilkunastu producentów sterowników PLC nie jest dużym problemem z połączeniem się nowo poznanego. Robią to intuicyjnie ponieważ mimo innego producenta, procedura połączenia zawsze jest podobna. Sterownik FX5U w GX Works3 i jego połączenie z komputerem osobistym jest bardzo proste, co udowodnię w poniższym artykule.
Sterownik FX5U w GX Works3 – sposób połączenia
Zanim dojdziemy do konfigurowania połączenia sterownika, należy go fizycznie podłączyć do PC. FX5U obsługuje protokół Ethernet, a więc nie potrzebujemy autorskich przewodów producenta, a zwykłą skrętkę RJ45. Wtyczka znajduję na czole sterownika. Poprawność połączenia przewodu sygnalizuję dioda “LAN SD/RD”
Konfiguracja połączenia sterownika
- Uruchom program GX Works3 i utwórz nowy projekt z modelem jaki posiadasz. W tutorialu zastosowano model FX5U-32M.
- Określ miejsce przeznaczenia połączenia. Wybierz przy typ opcje bezpośredniego połączenia sterownika z PC.
- Ostatnim krokiem jest wybór karty sieciowej, a następnie test połączenia.
- Jeśli sterownik jest podłączany pierwszy raz lub po prostu chcemy usunąć pozostałości z poprzedniego programu, należy uruchomić pamięć modułu CPU. Kasowanie wartości rejestrów lub kodu z CPU jest tylko możliwe podczas trybu STOP (przełącznik [RUN/STOP/RESET]).
pamięć modułu CPU uruchamiamy następująco:
CPU zostanie “wyczyszczony” z programu dopiero po jego resecie. Można to zrobić poprzez odłączenie go z zasilania, bądź przytrzymanie przełącznika [RUN/STOP/RESET] w pozycji RESET do momentu szybkiego migania diody ERR. - Ostatnim krokiem jest wgranie projektu.
Program projektu uruchomi się gdy zresetujemy CPU (przełącznikiem lub odłączeniem zasilania).
Projekt, który wgrałem to przykład sortownika kartonów zaprezentowany w poprzednich artykułach. Jednak ma on dość znaczący błąd. Problemem jest brak podtrzymania wartości rejestrów po zaniku zasilania CPU. Użyte w projekcie rejestry nie są domyślnie zapamiętywane.
Obszar z pamięcią nieulotną (zapamiętywaną) jest konfigurowany w parametrach jednostki CPU.
Jak można zauważyć, domyślnie żadne z podstawowych urządzeń nie jest zapamiętywane od pierwszych adresów, jedynie timery ST (timer z pamięcią stanu) są zapamiętywane. Przedstawiona wcześniej aplikacja posiada urządzenia takie jak liczniki i zwykłe timery z adresami od 0 do 10. Dodatkowo dodam po jednym obszarze do każdego z tych obiektów z adresami od 0 do 10. Skutkiem tego będzie podtrzymanie wartości licznika kartonów C0, nawet po zaniku zasilania sterownika.
Artykuł powstał we współpracy z iAutomatyka.pl