Japonia w pigułce

Japonia to kraj wyjątkowo bogaty w rozmaite atrakcje turystyczne: święte chramy szintoistyczne, wspaniałe świątynie buddyjskie, dawne szlaki handlowe, spektakularne ogrody krajobrazowe, eklektyczne kawiarnie, różnorodne style sztuki, zachowane pomniki kultury i atrakcje kulinarne.

Duże miasta przyciągną młodych miłośników mangi i anime. Na miłośników wiedzy historycznej czekają liczne zamki i świątynie buddyjskie. Wielbicieli aktywnego zwiedzania zachwyci święta góra Fudżi i inne bogactwa natury. Smakosze egzotycznych potraw z kolei poczują się jak w raju dzięki niezliczonej ilości przeróżnych smaków i zapachów.
Japonia to prawdziwa kraina niekończących się odkryć. Przy tak wielu alternatywach i liczbie rzeczy, które warto zobaczyć, zrobić i przeżyć w Japonii, decyzja, co wybrać, nie jest łatwym zadaniem.
Oto najlepsze miejsca w Japonii, które naszym zdaniem trzeba koniecznie zobaczyć:

Ueno Park

Park Ueno w okręgu Taito w Tokio słynie nie tylko z kwitnących wiśni na przełomie marca i kwietnia. Ueno to miejsce, gdzie spotykają się tradycja i nowoczesność. W największym w Tokio parku, otwartym w 1873 r. na terenach należących dawniej do świątyni Kaneiji, z malowniczym stawem, pierwszym w stolicy Japonii ogrodem zoologicznym, znajdują się galerie sztuki i muzea. Uwagę przyciąga wiktoriański budynek dawnej szkoły muzycznej – Sogakudo.

Fudżi

Dla Japończyków nie jest to po prostu zwykła góra. Fudżi, górująca nad Japonią niczym rycerz, który broni kraju, leży na wyspie Honsiu, w Krainie Pięciu Jezior. Jeszcze 100 lat temu Fudżi uważana była za górę świętą, a wchodzić na nią mogli jedynie kapłani i pielgrzymi. Do 1868 roku obowiązywał też zakaz wstępu na górę dla kobiet. To pokazuje, jak ważny był to obiekt sakralny dla Japończyków. Mierząca 3776 m góra to w rzeczywistości potężny, aktywny wulkan, jeden z 47 najbardziej niebezpiecznych wulkanów Japonii. Wybucha co około 300 lat, ostatni raz miało to miejsce w 1707 roku.
Góra Fudżi została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako obiekt dziedzictwa kulturowego – święte miejsce i źródło artystycznej inspiracji. Zachwyt budzi nie tylko sam wulkan, ale również pięć jezior położonych wokół Fudżi o wspólnej nazwie Fuji Goko. W pobliżu znajdują się również popularne wodospady Shiraito.

Pałac cesarski i ogrody cesarskie w Tokio

W samym środku stolicy Japonii mieści się Pałac Cesarski, stojący na miejscu wcześniejszego zamku Edo, który jeszcze w XIX w. stał w samym centrum Edo, czyli współczesnego Tokio. Zamek Edo był siedzibą szogunów Tokugawa, czyli władców z tego rodu. Po obaleniu szogunatu w 1868 roku stolicę cesarstwa przeniesiono z Kioto do Edo. Wówczas pałac-zamek stanowił siedzibę cesarzy.
Po dawnym zamku Edo pozostały jedynie stare, kamienne fundamenty, na których wzniesiono obecną rezydencję cesarzy. Dwupiętrowy budynek jest nowoczesny, jednak posiada kilka tradycyjnych elementów z japońskiej zabudowy, m.in. charakterystyczny dla Kraju Kwitnącej Wiśni dwuspadowy, wypukły dach oraz drewniane wsparcia i kolumny. Wokół cesarskiego kompleksu znajduje się dzielnica rządowo-biurowa. Wewnętrzna brama wiodąca do Pałacu Cesarskiego jest otwierana dla zwiedzających dwa razy w roku: 2 stycznia, kiedy cała Japonia świętuje obchody Nowego Roku, oraz 23 grudnia – w dniu urodzin cesarza.
Ogrody japońskie odzwierciedlają harmonię, prostotę i elegancję. W zamierzeniu architektów mają naśladować naturę. Kluczowym elementem japońskich parków jest woda, która symbolizuje życie. Nie brak kamieni, herbacianych pawilonów, kamiennych latarni i ścieżek oraz drewnianych mostków. Są one urządzane w zgodzie z filozofią Zen, a ich przeznaczeniem jest kontemplacja i odpoczynek.

Bambusowy las

W bambusowym lesie w Arashiyama można poczuć się jak w innym świecie. To obowiązkowy punkt podczas wycieczki do Kioto. Tysiące sięgających chmur drzew stanowi główną atrakcję tego rejonu Japonii. Najpiękniej wygląda jesienią oraz w okresie kwitnienia japońskiej wiśni, czyli od końca marca do około połowy kwietnia.
Arashiyama Bamboo Forest (znany również jako Sagano Bamboo Forest) jest doskonałym przykładem życia w harmonii z otaczającym krajobrazem. Japończycy postrzegają naturę przez pryzmat filozofii, traktuje się ją z należytym podziwem i szacunkiem. Bambus często pojawia się w japońskich mitach i legendach, jest postrzegany również jako symbol siły, którą czerpie ze swoich naturalnych cech – długowieczności i wytrzymałości. Badania potwierdzają, że jest on najszybciej rozwijającą się rośliną na Ziemi – bambus może odbudować swoją pełną masę w zaledwie 6 miesięcy od momentu ścięcia.

Kioto

Kioto to oprócz Tokio najsłynniejsze i najbardziej popularne miejsce w Japonii. Kioto, dawniej Heian-kyo, przez ponad 1000 lat było rezydencją cesarza – pałac cesarski w Kioto był siedzibą cesarzy Japonii do roku 1868, kiedy to cesarz Meiji przeniósł stolicę do Tokio. Pałac jest otoczony przestrzennym imperialnym parkiem Kioto.
Kioto jest uznawane za największy w całej Japonii skarbiec zabytków światowej klasy. W tym mieście można odnaleźć wszystko, co kojarzy się ze starą Japonią – kuchnię z niezmienianymi od stuleci przepisami kulinarnymi, dzielnicę gejsz, świątynie zen. Do najważniejszych zabytków Kioto należą: Złoty Pawilon – Kinkaku-ji, Zamek Nijo, Dzielnica Gijon – odwiedzana przez gejsze – drewnianymi domami i uliczkami tuż przy rzece, z mnóstwem knajpek i papierowych lampionów, Kiyomizu-dera – Świątynia Czystej Wody, Sanjusangen-do – Pawilon Trzydziestu Przerw, Yasaka – licząca 1350 lat świątynia szintoistyczna, Świątynia Heian-Jingu i ogród Shinen, Myoshin-ji – Klasztor Znakomitego Umysłu, wizytówka Kioto – świątynia Fushimi Inari, Nanzen-ji – największy klasztor w Japonii, świątynia To-ji. Znacznie częściej niż w innych miastach w Kioto można spotkać kobiety w tradycyjnym japońskim stroju.

Tohoku

Krajobrazy regionu Tohoku, leżącego w północno-wschodniej części Japonii, na wyspie Honsiu, zapierają dech w piersiach. Najpiękniejsze atrakcje stworzyła natura, a Tohoku jest tego doskonałym przykładem. To w tym regionie znajduje się Park Narodowy Towada-Hachimantai, a w nim kraterowe jezioro Towada, zaliczane do najpiękniejszych w Japonii. Kwitnące wiśnie można też podziwiać pod zamkiem Hirosaki w prefekturze Aomori. Jezioro znajduje się w wulkanicznym masywie górskim Zao. Nie wolno pominąć wulkanicznego jeziora Okama, zwanego pięciokolorowym bagnem, gdyż zmienia kolory w zależności od pogody.

Hiroszima

W Hiroszimie nie ma niesamowitych widoków ani bajkowych świątyń, ale po prostu trzeba ją zobaczyć. Nawet teraz, po ponad 70 latach, w wielu miejscach można zobaczyć pamiątki po zrzuceniu 6 sierpnia 1945 roku bomby atomowej, która spowodowała śmierć około 200 tys. osób. Obowiązkowy punkt to Genbaku Domu (Atomic Dome), który był kiedyś siedzibą Organizacji Promocji Rozwoju Przemysłu. Bomba wybuchła kilkaset metrów dalej, ale jego szkielet pozostał nienaruszony.

W Parku Pamięci i Pokoju znajduje się Muzeum Pamięci i Pokoju, Pawilon Pamięci i tu płonie Ogień Pokoju. Największe wrażenie robi pomnik ku czci dzieci, które zginęły w wyniku ataku. Ich symbolem była Sadako Saski – 12-letnia dziewczynka, która zmarła na białaczkę wywołaną przez promieniowanie. Wierzyła, że jeśli zrobi z papieru 1000 żurawi, będących w Japonii symbolem szczęścia i długowieczności, wyzdrowieje. Zrobiła ich znacznie więcej, ale niestety to nie pomogło. Na pamiątkę dzieci przynoszą do parku kolorowe, papierowe żurawie.

Shirakawago

Malownicza górska wioska położona w dolinie rzeki Shogawa, w prefekturze Gifu. Strome stoki otaczających ją gór porasta gęsty las. Shirakawago zimą zamienia się w bajeczne miejsce pełne białego puchu. Niesamowite, ręcznie wykonane budynki Gassho-Zukuri ze stromymi dachami krytymi strzechą zostały zbudowane bez użycia gwoździ, niektóre mają ponad 250 lat. Taki styl budowania nosi nazwę gassho-zukuri, co znaczy „złączony jak ręce do modlitwy” z racji podobieństwa dachów do modlących się buddyjskich mnichów.

Dolina Kiso

Doliną Kiso w Alpach Japońskich wiódł jeden z ważniejszych szlaków handlowych zwany Kisoji, łączący prefekturę Nagano z prefekturą Gifu. Z czasem został on włączony do Nakasendo (drogi wśród gór), jednego z pięciu głównych szlaków handlowych, które łączyły stolicę kraju z innymi prowincjami. Ponieważ większość kupców pokonywała szlak pieszo, na trasie co 8–16 kilometrów powstawały miasteczka-stacje (shukuba), w których podróżni mogli się pożywić i przenocować. Na całym szlaku Nakasendo było ich 69, a w samej dolinie Kiso – 11. Ponieważ szlakiem podróżowali również władcy, stacje musiały spełniać określone ustawą standardy, dotyczące między innymi wielkości i liczby gospod w poszczególnych miasteczkach, a także sposobu budowy dróg, podziału obowiązków mieszkańców shukuba, czy rytuału powitania władcy

Nikko

Schowany w górach hrabstwa Tochigi, Nikko jest jednym z najważniejszych miejsc z licznymi zabytkami we wschodniej Japonii. Nikko w dosłownym tłumaczeniu oznacza słoneczne światło. Do najważniejszych atrakcji należy kompleks świątyń buddyjskich Rinno-ji oraz Chuzen-ji. Niewątpliwym walorem Nikko jest jej przyroda – kompleks położony jest na terenie pięknego cedrowego lasu w jednym z najpiękniejszych parków Japonii, z wodami termalnymi, wodospadem Kegon nad rzeką Daiya.
Największe wrażenie robi kompleks szintoistycznych chramów Toshogu – mauzoleum poświęcone ostatniemu z 3 wielkich zjednoczycieli Japonii. Świątynie są bardzo bogato zdobione, miejscami wręcz kapią złotem. Warto też odwiedzić pobliskie Edo Wonderland – historyczny park rozrywki odtwarzający dawne Edo. Miłośnicy średniowiecznej Japonii mogą cieszyć się krajobrazem, oglądać występy ninja oraz doświadczyć japońskiego sposobu życia w dawnych wiekach.

Wyspa Miyajima

Oficjalnie zwana Świętą Wyspą (Miyajima oznacza dosłownie „wyspę świątyń”), na której znajduje się kompleks świątyń i przede wszystkim Brama Torii. Wielka, pomarańczowa świątynna brama, powstała w 1874 roku. Podczas przypływów wydaje się, że torii unosi się na wodzie. Jest bardzo wysoka, ma aż 16 metrów. Warto też poczekać na odpływ i zobaczyć, jak zmienia się to miejsce. Brama Torii to najważniejszy punkt podczas zwiedzania Miyajimy, choć świątyń tu nie brakuje – na małej powierzchni jest tu ich aż 32. Widok na torii jest znany jako jeden z trzech najlepszych widoków Japonii.