Jeden serwowzmaczniacz, wiele sieci

Firma Mitsubishi Electric wprowadziła nowy serwowzmacniacz MR-J4-TM, który można łączyć z kartami interfejsu Anybus produkowanymi przez HMS Industrial Networks, partnera firmy w ramach programu e-F@ctory Alliance. Dzięki temu rozwiązaniu Mitsubishi Electric po raz pierwszy daje możliwość wykorzystania swojej własnej technologii serwo z zewnętrznymi systemami sterowania oraz technologiami sieciowymi. Umożliwi to producentom urządzeń czerpanie pełnych korzyści z kompaktowej technologii o wysokiej mocy, pochodzącej z Japonii. Karta interfejsu HMS gwarantuje wymaganą kompatybilność.

[dropcap]S[/dropcap]eria serwowzmacniaczy Mitsubishi Electric MELSERVO MR-J4 wraz z kompatybilnymi modułami pozycjonującymi oraz zaawansowanymi kontrolerami motion, umożliwiają konstruktorom maszyn i urządzeń oraz użytkownikom końcowym zwiększenie bezpieczeństwa produkcji i poprawę wydajności. Dzięki dużemu potencjałowi wydajności i ogromnej funkcjonalności oraz prostej obsłudze i uruchamianiu, seria serwowzmacniaczy MR-J4 zyskuje przewagę we wszystkich obszarach zastosowań. Szczególnie zainteresowani nią są producenci maszyn pakujących, manipulatorów oraz systemów transportu i przeładunku.

Z uwagi na specyfikacje dostarczane przez klientów producenci urządzeń są często skazani na komponenty określonych producentów. Jednak korzystając z serwowzmacniacza MR-J4-TM, który wykorzystuje technologię MR-J4, nawet jeśli są zmuszeni do skorzystania z określonego systemu sterowania, producenci mogą użyć technologii serwo Mitsubishi Electric, która gwarantuje znaczące korzyści – przede wszystkim oszczędność przestrzeni i elastyczność projektowania. Seria MR-J4 posiada również specjalne funkcje, takie jak pierwszy i drugi poziom tłumienia wibracji czy funkcja strojenia one-touch. Dzięki funkcjom „Advanced One-Touch Auto-Tuning” (Automatyczne strojenie) oraz „Advanced Vibration Suppression” (Zaawansowana kontrola tłumienia drgań), strojenie systemu przebiega niezwykle szybko. Funkcje te są dostęne zarówno podczas uruchamiania systemu jak i eksploatacji, co pozwala skrócić czas rozruchu i parametryzacji.

Nowy sterownik serwomechanizmów MR-J4-TM umożliwia podłączenie technologii serwo Mitsubishi Electric do sieci otwartych.

Oliver Giertz, Product Manager Servo/Motion/Robot w Mitsubishi Electric Europe, wyjaśnia: “Technologia serwo należy do podstawowego zakresu naszej działalności. Gdyby porównać produkty serwo firmy Mitsubishi Electric z wyrobami tego samego typu wytwarzanymi przez europejskich producentów pod kątem np. rozmiaru i mocy, okazałoby się, że nasze komponenty mają gęstość mocy o ponad 30 do 40 procent wyższą. Oznacza to, że oferując tę samą lub nawet wyższą wydajność, produkty Mitsubishi Electric są o połowę mniejsze od wyrobów innych producentów. Producenci urządzeń z pewnością docenią wynikające z tego korzyści. Firma HMS okazała się znaczącym partnerem do współpracy w zakresie opracowywania serwo sterowników MR-J4-TM, a także wdrażania technologii sieciowych.”

Obecnie MR-J4-TM jest wyposażone w karty interfejsu EtherCAT, PROFINET IO i Ethernet/IP. W przyszłości pojawią się kolejne opcje. Technologia ta pozwala na szybkie i łatwe dostosowanie urządzenia do wykorzystania z różnymi systemami Ethernet, a co za tym idzie umożliwia ich wykorzystanie z różnego rodzaju systemami sterowania i technologiami sieciowymi.

Seria serwowzmacniaczy MR-J4 została opracowana w celu zaspokojenia potrzeb automatyki jutra. W związku z tym Mitsubishi Electric wyposażyło wzmacniacze w liczne, innowacyjne oraz proste w użyciu funkcje, aby zminimalizować pracochłonność i czas potrzebny na dopasowanie systemów mechanicznych i elektronicznych.