Kimono damskie w pigułce

Kimono. Ten tradycyjny strój jest jednym z symboli Japonii. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to prosty ubiór (krój w kształcie litery T), jednak większość japońskich kobiet nie byłaby w stanie samodzielnie założyć kimona. Typowy strój kobiecy składa się z dwunastu lub więcej elementów, które powinny zostać założone, dobrane i umocowane w określony sposób. Często korzysta się z usług zawodowców, którzy pomagają ubrać się w kimono na specjalną okazję. Osoby te muszą posiadać licencję. Typy kimon różnią się wymową symboliczną, niosą też przesłanie o charakterze interpersonalnym. Dobór ubioru zależy od wieku kobiety i jej stanu cywilnego, jak również od okazji. Jest około dziesięciu podstawowych typów kimon.
Współcześnie kimono zakłada się tylko na specjalne okazje, np. śluby. Kimona bywają bardzo drogie. Cena kobiecego kimona może przekroczyć 10 tys. dolarów, zaś kompletny strój, składający się z kimona, bielizny, obi, skarpet, sandałów i dodatków, może kosztować ponad 20 tys. dolarów.


Ozdoby do włosów, które często bywają kunsztownie upięte. Mogą to być: kwiaty z jedwabiu, drewniane grzebienie, nefrytowe szpile itd.
Japoński odpowiednik szarfy lub pasa, używany do kimona. Obi nosi się w różny sposób, zależnie od okazji. Kobiece obi są bardziej ozdobne.
skarpety o dwóch palcach, sięgające kostek. Nosi się je do sandałów.
Sandały plecione z płótna, skóry lub trawy. Zori mogą być bogato zdobione, mogą też nie mieć ozdób wcale. Noszą je zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zori plecione z trawy z białymi paskami są najbardziej uroczystymi butami dla mężczyzn. Przypominają nieco buty japonki.