Laserowy Showroom

W dniach 24-27 czerwca 2014 roku odbyło się oficjalne otwarcie nowego centrum kompetencyjnego firmy Mitsubishi Electric oraz Kemper Storatec. Centrum zlokalizowane jest w miejscowości Waltrop koło Dortmundu. Zadania nowego obiektu to przede wszystkim wsparcie dystrybutorów z Europy oraz podnoszenie kwalifikacji inżynierów serwisu w zakresie techniki cięcia laserowego.

[dropcap]P[/dropcap]owstanie nowego centrum kompetencyjnego jest wynikiem ustaleń i zacieśnienia współpracy partnerskiej Mitsubishi Electric z firmą Kemper-Storatec – dostawcą automatycznych systemów załadunkowych, układów filtracyjnych oraz stołów wymiennych dla oferowanych w Europie laserów Mitsubishi Electric. Projekt inwestycji powstał w 2012 roku, a już po 18 miesiącach został zrealizowany. Dynamiczne działanie pokazuje siłę i determinację we wspólnej pracy na rzecz umacniania marki Mitsubishi Electric oraz Kemper w krajach Europy.

Możliwości

W nowym obiekcie zainstalowane są wycinarki laserowe CO2 oraz wycinarki światłowodowe, które umożliwiają wykonanie kalkulacji czasów cięcia oraz obliczenia kosztów dla poszczególnych detali, całych arkuszy blach oraz całych zleceń produkcyjnych. Co ważne, dzięki wycinarkom można wykonywać cięcia testowe na materiałach klientów z poszczególnych krajów Europy (w celu naniesienia korekt na tablice technologiczne) oraz ich aktualizacje w oparciu o najnowsze dane. Centrum kompetencyjne to nie tylko wystawa wycinarek laserowych Mitsubishi Electric, ale przede wszystkim miejsce oferowania i analiz rozwiązań, konsultacji oraz szkoleń handlowych i serwisowych. Centrum zapewnia operatorom dostęp do aktualnych informacji i wielopoziomowych szkoleń, obejmujących najnowsze rozwiązania w zakresie oferowanego i zmieniającego się asortymentu.

Lokalizacja

Lokalizacja centrum kompetencyjnego podyktowana była dogodnym dojazdem z lotniska w Dortmundzie oraz niedaleką odległością do miejscowości Ratingen koło Düsseldorfu, gdzie znajduje się centrala Mitsubishi Electric na Europę. Warto zauważyć, że doskonała lokalizacja umożliwia klientom z całej Europy wizytę, wykonanie stosownych pomiarów i obliczeń oraz powrót w ciągu 1-2 dni. Dla klientów z Polski dobra informacja jest taka, że do lotniska w Dortmundzie są bezpośrednie loty z Gdańska, Katowic i Warszawy. Na naszych klientów czekają sprawdzone hotele z dobrym jedzeniem. Słuszność decyzji o powstaniu tego rodzaju obiektu została potwierdzona przez oddziały Mitsubishi w Japonii, Chinach i USA, gdzie rocznie centra odwiedzają tysiące potencjalnych i obecnych klientów. Grupą najbardziej zadowoloną są przedstawiciele Mitsubishi, którzy mają możliwość szkolenia się na rzeczywistych maszynach, co w późniejszym czasie przekłada się na poziom wiedzy o samej technologii cięcia laserowego, ale również na poziom wiedzy praktycznej.

Wyposażenie

Obecnie w centrum zainstalowane są dwa lasery – pierwszy – CO2 ML eX o mocy 4,5 kW i drugi – typu fiber NX-F o mocy 2,5 kW. Wycinarka eX 4,5 kW jest podstawowym i najbardziej znanym obecnie laserem Mitsubishi Electric na świecie. Charakteryzuje się rezonatorem, który nie jest wyposażony w turbinę, żadne szklane elementy, zużywa 3 l gazu laserowego na godzinę cięcia, co stawia go na pierwszym miejscu w tego rodzaju technologii. Dodatkowym atutem wycinarki eX 4,5 kW jest opatentowana technologia Brilliant Cut, która nie ma sobie równych w przypadku obróbki blach nierdzewnych. Laser eX zintegrowany jest z systemem załadunkowym Kemper oraz magazynem blach typu „double tower”. System może być wyposażony łącznie w 48 półek o nośności 3000 kg każda, o wymiarze arkusza 1500 x 3000 mm. Cały układ pracuje w pełni automatycznej wersji i umożliwia wybór arkusza, jego transport, załadunek, wycinanie, rozładunek i powtórzenie operacji do czasu wyczerpania magazynu materiałów. System załadunkowy jest wierną kopią opatentowanych systemów Mitsubishi, wykonywanych w zakładach produkcyjnych w rodzimej Japonii. Cechuje go szereg innowacyjnych rozwiązań, jak wbudowana waga elektroniczna, układ kamer pozycjonujących, prędkość działania i prosta obsługa. Zainstalowany w centrum laser światłowodowy NX-F o mocy 2,5 kW jest bardzo zaawansowanym urządzeniem, wykorzystującym moduły firmy IPG, która jest niekwestionowanym liderem w tej technologii. Pozostałe elementy, poza wymienionym źródłem, czyli: sterowanie, napędy, głowice tnące, układy jezdne i cała elektronika zostały wyprodukowane przez Mitsubishi. Jesteśmy dumni z tego rozwiązania, bo przy porównywalnych parametrach lasery światłowodowe Mitsubishi cechują się najlepszymi parametrami cięcia, powtarzalnością operacji i niższym poborem energii elektrycznej, co stanowi istotną przewagę na rynku.

Centrum kompetencyjne będzie zmieniać ekspozycję co 6 miesięcy, tak aby prezentować zawsze najnowsze rozwiązania. Już teraz serdecznie zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z nami, w celu ustalenia terminu i zakresu wizyty.