Life science czy science fiction?

Life science to dla większości z nas dziedzina co najmniej tak abstrakcyjna, jak science fiction. Nazwa ta budzi skrajne emocje. Jednym może się kojarzyć z modyfikowaną genetycznie żywnością, której tak się obawiają. Ale dla innych, szczególnie związanych z tą branżą, oznacza codzienną pracę nad udoskonalaniem najbardziej zaawansowanych technologicznie receptur i linii produkcyjnych. Czy life science rzeczywiście ma wiele wspólnego z science fiction?

Jeśli spojrzymy na to od strony produkcji, to dla przeciętnego człowieka life science jest dziedziną niemal nierzeczywistą. Jeśli natomiast kwestię rozważymy z punktu widzenia konsumenta, który codziennie używa szamponu dedykowanego do jego typu włosów, myje zęby pastą o specjalnym, wybielającym składzie i, aby umyć naczynia, wkłada do zmywarki kostkę wielkości cukierka, a trafiając do kliniki korzysta z najwyższej jakości kroplówki, wytwarzanej w ultrasterylnych warunkach – wtedy z pewnością uznamy, że life science jest częścią życia każdego z nas.

Robotyka w świecie life science

Aby spełnić wysokie wymagania, stawiane w branży life science, producenci nie mogą sobie pozwolić sobie na żadne odstępstwa od wyśrubowanych norm. Roboty Mitsubishi Electric, dzięki swojej powtarzalności, niezawodności i precyzji, stanowią wtedy niezastąpione zaplecze technologiczne. Produkty automatyki przemysłowej Mitsubishi sprawdziły się dotychczas w wielu aplikacjach, począwszy od systemów pakowania wtórnego i procesów obróbki, przez sterowanie sterylizacją instrumentów medycznych za pomocą ozonu czy też inspirujące innowacje z zakresu zastosowań robotyki w chirurgii. Jednym z ciekawszych zastosowań mogą być procesy produkcji protez ludzkiego ciała, na przykład stawu biodrowego, gdzie przy pomocy obrabiarki elektroiskrowej elementy kształtowane są ze specjalnych stopów, dedykowanych do wytwarzania protez części ciała. Począwszy od procedur medycznych, takich jak wsparcie chirurgii, aż po innowacyjne metody kontrolowania skanowania wnętrza ciała, technologie robotyki Mitsubishi Electric wprowadzają nowy wymiar do przemysłu life science, czyniąc go jeszcze bardziej innowacyjnym i dostosowanym do potrzeb ludzi, którym na co dzień służy.


O autorze

Wojciech Bracha