MPL Techma: 5 porad, jak odnieść sukces w branży automatyki przemysłowej

Firma MPL Techma działa w branży automatyki przemysłowej od 2003 r. Dostarczamy systemy sterowania, konstrukcje mechaniczne oraz przede wszystkim kompleksowe rozwiązania w zakresie maszyn i linii produkcyjnych, a także systemy automatyki dla przemysłu morskiego.

Automatyka i budowa maszyn to codzienność w naszej działalności. Bez względu na to, czy budujemy niewielkie stanowisko montażu automatycznego, czy rozbudowany zrobotyzowany system, zawsze staramy się, żeby do zakładów produkcyjnych trafiły maszyny najwyższej jakości. Naszym klientom możemy dostarczyć rozwiązania oparte o pełne spektrum produktów i technologii Mitsubishi Electric. Cieszymy się, że nasze działania zostały wyróżnione. MPL Techma  przyznano najwyższy status SI Elite wśród integratorów Mitsubishi Electric w Polsce.

MPL Techma

Najważniejsze czynniki, które wpłynęły na sukces firmy MPL Techma

1. Odwaga

Każdy projekt to nowe wyzwanie, zwłaszcza że firma MPL Techma dostarcza głównie maszyny prototypowe, dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta. Obszar niepewności może być duży, szczególnie gdy na samym początku pracy nad projektem zespół po raz pierwszy zasiada do opracowania koncepcji. Przed inżynierami zostaje postawione nowe wyzwanie. Powstają szczegółowe podzespoły, a ostatecznie cały system. Wielogodzinne dyskusje, projektowanie, korygowanie i testowanie, ale też zmagania z nieprzewidzianymi trudnościami i przede wszystkim upływającym czasem. Każdy, kto kiedykolwiek prowadził projekt w pewnym zakresie innowacyjny, zdaje sobie sprawę ze skali trudności. Potrzeba odwagi, aby podjąć rękawicę i krok po kroku wypracowywać optymalne rozwiązanie. Jednak warto. Widać to szczególnie na uśmiechniętych, choć często zmęczonych twarzach inżynierów, gdy po długiej i ciężkiej pracy mogą ocenić efekt końcowy.

2. Otwarcie na nowe pomysły

Nadążanie za nowościami wymaga pewnego wysiłku. Wydaje się, że łatwiej jest stosować to, co już znane i sprawdzone. Oczywiście trzeba korzystać ze zgromadzonych doświadczeń, jednak przy pracy polegającej na tworzeniu prototypów wymagany jest otwarty umysł. Nie można pozwolić sobie na zbytnie rozleniwienie, gdyż można wtedy zostać w tyle stawki.

Gdzie szukać inspiracji? Najbardziej oczywiste miejsca to szkolenia i targi branżowe, gdzie pracownicy firmy MPL Techma mogą w naturalny sposób poszerzać swoją wiedzę. Warto też śledzić publikacje tematyczne w prasie i internecie. W celu rozwiązania konkretnego problemu przeprowadzamy też konsultacje z ekspertami z uczelni technicznych. Wszystko po to, by, pracując nad projektem, mieć jak największy zasób potencjalnych pomysłów, z których zostanie wypracowane końcowy produkt, spełniający wymagania klienta.

3. Kompleksowe podejście do projektów

Od samego początku istnienia w firmie MPL Techma Działu Automatyki Przemysłowej wiedzieliśmy, że chcemy dostarczać do klienta rozwiązania kompleksowe jako generalni wykonawcy. To wymaga odpowiednich struktur, wiedzy i umiejętności, fachowców różnych specjalizacji i możliwości produkcyjnych, ale przede wszystkim potrzebne jest zaufanie klientów. Na wszystkie te elementy trzeba zapracować. Dla MPL Techma przełom nastąpił w 2011 roku, kiedy dostarczyliśmy pierwsze Stacje Wyładunku Opon dla Bridgestone Stargard. Udowodniliśmy tym samym, że możemy realizować projekty kompleksowo. Co to właściwie znaczy i dlaczego jest tak istotne?

MPL Techma

4. Bycie ekspertem w branży

Automatyka przemysłowa to pojęcie bardzo szerokie, a poszczególne branże przemysłu mają swoje specyficzne wymagania. Dlatego, mimo że w teorii można budować wszystko i dla wszystkich, w praktyce warto postawić na pewien stopień specjalizacji. Początkowe doświadczenie gromadziliśmy w różnych branżach. Jednak już od wielu lat MPL Techma rozwija swoją działalność przede wszystkim w przemyśle samochodowym (automotive) i oponiarskim. Dzięki temu z każdym kolejnym projektem coraz lepiej rozumiemy potrzeby naszych klientów i skuteczniej możemy działać.

5. Wiara w pracowników

Pewnego rodzaju znakiem rozpoznawczym naszej firmy (na który zwracają nam uwagę sami klienci) jest fakt, iż od wielu lat zatrudniamy stosunkowo dużo kobiet na stanowiskach inżynierskich. Obecnie rynek pracy się zmienia. Jednak nadal panie, które pracują w naszych szeregach, wzbudzają pozytywne zaciekawienie podczas działań, które wykonujemy w zakładach produkcyjnych. Niezależnie od składu osobowego, do każdego tematu staramy się tworzyć zespoły możliwie wszechstronne, które w optymalny sposób są w stanie wykonać powierzone zadanie.

Rozwój firmy

Realizacje projektów to nasza praca, ale jednocześnie nie możemy zapominać o rozwoju firmy. Trzeba to robić rozważnie i z pełną odpowiedzialnością. Konieczna jest obserwacja i analiza rynku. Należy śledzić trendy i planować kolejne posunięcia, ale warto też dostrzegać okazje. W historii MPL Techma można wyznaczyć kamienie milowe, które wpłynęły na obecny kształt naszej firmy. Każdy taki przełom, pozyskanie nowego klienta, każda nowa inwestycja czy reorganizacja wiązały się z ryzykiem. Potrzeba było odwagi, żeby w odpowiednim momencie to ryzyko podjąć. Dzięki właściwym decyzjom, które zapadły w strukturach naszej firmy, już od wielu lat posiadamy własny dział mechaniczny z ciągle powiększanym parkiem maszynowym. Wybudowaliśmy też własną siedzibę firmy, która daje zupełnie nowe możliwości. Jesteśmy w stanie realizować coraz większe, bardziej ambitne projekty i z odwagą patrzymy w przyszłość.

Dynamiczna branża

Branża automatyki przemysłowej szybko się zmienia, a klient chce rozwiązań bardziej wydajnych, bardziej nowoczesnych i bezpiecznych. Skoro odbiorcy naszych maszyn i systemów cały czas się rozwijają, my mamy obowiązek szukać dla nich innowacyjnych środków do jak najlepszej realizacji ich celów.

Współpraca z klientem

Należy zacząć od potrzeb klienta, a ten często przedstawia je w formie konkretnego problemu do rozwiązania. Dlatego naszą współpracę zaczynamy już na etapie opracowania koncepcji, słuchając i przygotowując, na podstawie zgromadzonych informacji, plan rozwiązania. Ten etap jest niezwykle ważny, gdyż jest konieczny do właściwego zrozumienia zadania i ma wpływ na wszystko, co będzie się działo później. Współpraca z inżynierami pozwala lepiej rozpoznać czekające nas wyzwania.

Następna jest faza projektowa, podczas której zespół ludzi (każdorazowo tworzony indywidualnie do nowego przedsięwzięcia) przekształca koncepcję w konkretny model. Faza produkcji na podstawie przygotowanych projektów jest tym bardziej efektywna, im więcej elementów i podzespołów możemy wytworzyć własnymi siłami. W niektórych etapach korzystamy również ze sprawdzonych podwykonawców. Zbudowana maszyna trafia w ręce programistów, a po testach wewnętrznych rusza do klienta docelowego. Na terenie fabryki jesteśmy odpowiedzialni za montaż, uruchomienie i testy z produkcją, aż do momentu przekazania maszyny pod opiekę służb utrzymania ruchu. Przeprowadzamy też szkolenia z zakresu obsługi i na życzenie klienta przeglądy okresowe. Wszystko po to, żeby dostarczone rozwiązanie było jak najlepiej dopasowane i dobrze służyło użytkownikom końcowym.

Rola eksperta

Krok po kroku stajemy się ekspertem w danej dziedzinie i gałęzi przemysłu. Jest to niezwykle ważne, gdyż nasze maszyny bardzo często stanowią elementy większych ciągów technologicznych, gdzie obowiązują pewne standardy. Dlatego bardzo przydatna jest wiedza dotycząca całego procesu, nie tylko jego wycinka. Szersze spojrzenie na fabrykę i produkcję pozwala na lepszą integrację nowych maszyn z pozostałymi elementami systemu oraz na proponowanie rozwiązań bardziej dopasowanych. Specjalizacja ułatwia śledzenie trendów i pozwala precyzyjniej odpowiadać na nowe potrzeby branży.

Doświadczony zespół

Firma to przede wszystkim ludzie, którzy w niej pracują. Silny, zgrany i doświadczony zespół buduje się latami. Pracownicy to podstawa MPL Techma. Maszyny, samochody firmowe czy sprzęt to tylko narzędzia w ich rękach. Dokładamy wszelkich starań, żeby ludzie czuli się częścią firmy, współtwórcami jej sukcesu. To oni reprezentują firmę w rozmowach z klientem i działają na pierwszej linii frontu podczas licznych instalacji i uruchomiania naszych maszyn. Staramy się zapewnić im możliwość rozwoju i chcemy słuchać ich pomysłów. Wielu z naszych pracowników rozpoczyna współpracę z firmą przez praktyki studenckie, które są dobrą okazją, żeby się lepiej poznać. Młodzi adepci zawsze mogą liczyć na pomoc bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek. Wierzymy, że pracownicy nie tylko tworzą teraźniejszość firmy, ale są też jej przyszłością.


MPL TECHMA Sp. z o.o.
ul. Wielkopolska 251
81-531 Gdynia
www.mpltechma.pl