Najlepsza whisky świata Yamazaki Single Malt Sherry Cask 2013

Po raz pierwszy w historii to japońska, a nie szkocka whisky zdobyła tytuł Najlepszej Whisky Świata w prestiżowym zestawieniu World Whisky Bible. Według Jima Murraya, autora słynnej „Biblii whisky”, degustatora i uznanego eksperta w dziedzinie trunków alkoholowych, to właśnie wyprodukowana w Kraju Kwitnącej Wiśni whisky zostawiła w pokonanym polu niepokonanych wcześniej Szkotów.

Japońska whisky Yamazaki Single Malt Sherry Cask 2013 zdetronizowała szkockie trunki, pokonując je w prestiżowym rankingu World Whisky Bible.
To wydarzenie bez precedensu w świecie alkoholi, bowiem zawsze miejsca na podium prestiżowego rankingu zajmowały destylarnie ze Szkocji. Teraz jednak musiały uznać wyższość whisky pochodzącej z Japonii. Najlepsza whisky świata jest produkowana w destylarniach należących do japońskiej firmy Suntory Holdings – jednego z największych producentów napojów alkoholowych na świecie.

„Bliska geniuszu”

Fakt, że Yamazaki Single Malt Sherry Cask 2013 zdeklasowała słynne szkockie destylarnie, wprawił w szok znawców. Jim Murray określił japoński trunek jako „bliski niespotykanego geniuszu” i w swoim rankingu World Whisky Bible przyznał mu 97,5 pkt na 100 możliwych, podkreślając również jej „lekkość” i „wybornie wyrazisty bukiet”.
Szkockie destylarnie nie mogą wyjść ze zdumienia, bowiem w ostatnich latach to właśnie one zawsze otrzymywały najwyższe noty w „Biblii whisky” Jima Murraya. Tym razem bowiem, po raz pierwszy w historii, na szczyt wdarł się trunek o japońskim rodowodzie. Szkoci nie załapali się nawet na nagrodę dla najlepszej europejskiej whisky roku, bowiem za taką uznana została angielska Chapter 14 Not Peated, produkowana przez English Whisky Company. Nie zawiedli jedynie w kategorii, w której zawsze dzierżyli palmę pierwszeństwa. Za najlepszą szkocką whisky roku została uznana The Last Drop 1965. To wyróżnienie jednak Szkoci mogą traktować wyłącznie jako nagrodę pocieszenia. Warto wspomnieć, że wśród finalistów World Whisky Bible znalazły się jeszcze m.in. trunki amerykańskie: William Larue Weller i Sazerac Rye.

Koniec pewnej epoki

Znawcy rynku alkoholi uważają, że porażka Szkotów to początek końca pewnej epoki. Sam Jim Murray – autor prestiżowego rankingu – powiedział natomiast, że przegrana powinna być dla nich lekcją pokory i motywacją do pracy nad podniesieniem jakości produkowanych trunków.
Produkująca najlepszą whisky świata, czyli Yamazaki Single Malt Sherry Cask 2013, najstarsza w Japonii destylarnia Yamazaki wypuściła jedynie 18 tys. butelek tej whisky i sprzedaje je tylko w specjalistycznych sklepach. By delektować się whisky, w której bogatym i pełnym aromacie wyczuwalne są rodzynki, figi, daktyle i gorzka czekolada z nutami śliwek i wiśni, a smak przywodzi na myśl intensywne i bogate nuty słodkich owoców z odrobiną goryczy opalanego drewna z długim finiszem słodko-kwaśnych nut wiśni, ciemnej czekolady i garbników dębowych, trzeba wydać… 14 900 złotych.

 

Oprac. IKA


O autorze

Redakcja