Napędy Mitsubishi Electric w luksusowych jachtach

Gdy prestiżowy jacht Sanssouci Star był odnawiany w celu przywrócenia mu klasycznego stylu przy jednoczesnym wyposażeniu w najnowocześniejszy sprzęt wysokiej jakości, w kwestii jakości podzespołów nie było miejsca na kompromisy. W związku z tym w celu zapewnienia inteligentnego, niezawodnego i wydajnego energetycznie rozwiązania dla układu wentylacji maszynowni wybrano napędy falownikowe FR-F800.

Sanssouci Star to jeden z ostatnich, wielkich luksusowych jachtów oceanicznych, które zachowały szyk dawnych czasów, a jednocześnie zostały poddane renowacji z wykorzystaniem najlepszych technologii. Wyposażony w rozległe pokłady wypoczynkowe i typowy, nieodbiegający od standardów pałacowych, angielski salon jacht o długości 53,5 m osiągnął w ten sposób najwyższy poziom luksusu.

Zasilany silnikami Diesla o mocy 1267 koni mechanicznych i zdolny do podróży przez 20 dni bez tankowania, Sanssouci Star może zabrać swoich pasażerów w każdy zakątek świata. Jacht jest statkiem komercyjnym, na którym oferuje się rejsy o specjalnym charakterze, np. wesela i przyjęcia, jak również ekskluzywne prywatne wypady i minirejsy, dlatego niezawodność jest czynnikiem najwyższej wagi dla właścicieli, załogi i pasażerów.

Sanssouci Star został zbudowany w RFN w 1982 roku i przeszedł właśnie gruntowną odnowę, otrzymując dodatkowy nowoczesny sprzęt sterujący i zaktualizowane systemy. Jednej z kluczowych praktycznych aktualizacji poddano system ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC) w maszynowni. Aby zapewnić optymalną wygodę załodze pracującej w maszynowni, system HVAC posiada teraz funkcję kontroli ciśnienia i temperatury. Cyfrowy czujnik ciśnienia i analogowy czujnik temperatury dostarczają informacje do przetwornicy częstotliwości FR-F840 Mitsubishi Electric, które stosuje się w systemach HVAC.

Pierwszy poziom kontroli wentylatora w maszynowni zapewnia przekaźnik różnicy ciśnień mierzący różnice ciśnienia między maszynownią a jej otoczeniem. Standardowo nadciśnienie w maszynowni ustawia się w przedziale między 1 a 2 mbar. Gdy nadciśnienie w maszynowni osiągnie ten poziom, system przełącza się w tryb kontroli temperatury. Wraz ze wzrostem temperatury wzrasta prędkość wentylatora, zgodnie z wartością krzywej ustawioną w FR-F840. Maksymalną prędkość wentylator osiąga przy 35°C. Na przednim pulpicie napędu można wybrać według potrzeby różne tryby temperatury.

Przetwornice częstotliwości Mitsubishi Electric z serii FR-F800 zaprojektowano i zoptymalizowano specjalnie do zastosowań w systemach HVAC. Pozwala to oferować zwiększoną wydajność silnika i maksymalne oszczędności energii. Wgrane algorytmy sterowania silnikiem optymalizują napięcie i prąd w silniku w oparciu o żądane obciążenie. Napęd posiada również możliwości w zakresie monitorowania energii w celu uchwycenia i wyświetlenia jej aktualnego zużycia. Ponadto, falowniki te posiadają funkcje z zakresu pokładowej konserwacji zapobiegawczej, mającej na celu ograniczenie nieplanowanych przestojów, i opcjonalny wyświetlacz ciekłokrystaliczny wyposażony w funkcje znacznika czasu i zegara czasu rzeczywistego.

Dzięki nowemu systemowi HVAC zamontowanemu w maszynowni załoga może się teraz cieszyć wygodnymi warunkami pracy bez względu na to, do jakiego zakątka świata podróżuje właśnie Sanssouci Star.