Naszym wyzwaniem jest branża farmaceutyczna – innowacyjne maszyny firmy Keller do zadruku tabletek

Przemysł farmaceutyczny stawia wiele restrykcyjnych wymagań związanych ze środowiskiem pracy. Przykładem może być m.in.: przestrzeganie podstawowych regulacji prawnych, dobór odpowiednich materiałów czy zachowanie najwyższych standardów jakości. Prężnie rozwijająca się firma KELLER wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rynku, oferując innowacyjne maszyny, dostosowane do potrzeb klienta.

Doświadczenie zdobywane przez wiele lat

Keller poligrafia dla przemysłu to dynamicznie rozwijająca się marka na rynku maszyn dedykowanych, specjalizująca się w ponadstandardowych rozwiązaniach. Spółka z całkowicie polskim kapitałem jest kontynuacją rodzinnego biznesu, założonego pod koniec lat 90. Precyzyjnie wyznaczone cele i konsekwentne podejście właścicieli do wysokiej jakości produktów przyczyniły się do szybkiego rozwoju firmy. W gronie odbiorców unikatowych maszyn są duże koncerny o światowym zasięgu, działające w branżach: AGD, motoryzacyjnej, kosmetycznej i farmacji. Obecnie firma KELLER jest liderem na rynku farmaceutycznym, specjalizując się w produkcji innowacyjnych maszyn do zadruku tabletek, pastylek i drażetek. Zdobyte doświadczenie, wysoko wykwalifikowana kadra oraz niezawodni dostawcy elektroniki i automatyki pozwalają na opracowanie, wyprodukowanie i wdrożenie indywidualnie dopasowanych do technologii klienta urządzeń dla przemysłu farmaceutycznego.

Współpraca z Mitsubishi Electric

KELLER, budując maszyny dla branży farmaceutycznej działające w oparciu o własne rozwiązania, potrzebował pewnego i niezawodnego dostawcy elementów automatyki przemysłowej. – Analiza rynku wyłoniła jednomyślnie Mitsubishi Electric, który, jako nasz strategiczny partner, zapewnia wysokiej jakości komponenty, szybkie dostawy i, co było dla nas istotne – sprawne, lokalne wsparcie techniczne – wyjaśnia Damian Bujanowski, główny automatyk w firmie KELLER. – Sprzęt Mitsubishi Electric pozwala nam bez obaw wdrażać nowatorskie rozwiązania w produkcji urządzeń dla branży medycznej, motoryzacyjnej czy kosmetycznej.
Mitsubishi Electric jest głównym dostawcą komponentów elektronicznych do maszyn budowanych przez KELLERA. Możliwość łatwej adaptacji tego samego sprzętu w różnych aplikacjach i szybkość diagnostyki to główne zalety sterowników PLC i sterowników serwonapędów Mitsubishi Electric. Dzięki temu konstruktorzy i automatycy mają dużą swobodę w pracach projektowych. Ze względu na unikatowy charakter maszyn KELLER, polegający na współpracy wielu układów mechanicznych, serwomechanizmy muszą cechować się dużą precyzją i łatwym strojeniem napędów. – Mitsubishi Electric wspiera nas przy uruchamianiu nietypowych, wdrażanych po raz pierwszy rozwiązań. Ważną cechą, decydującą o szybkości przesyłania danych pomiędzy układami automatyki, jest możliwość połączenia ich siecią światłowodową. Ma to duże znaczenie, gdyż w naszych aplikacjach często wdrażanych jest wiele połączonych ze sobą serwonapędów – dodaje Damian Bujanowski.

Testy druku dwustronnego.

Wychodząc naprzeciw wymaganiom rynku

Maszyny i urządzenia przeznaczone dla branży farmaceutycznej (a także kosmetycznej i spożywczej) muszą spełniać surowe kryteria. KELLER, jako dostawca tych maszyn, kładzie duży nacisk na odpowiednią organizację swojej produkcji i przestrzeganie odpowiednich norm. Dołączając do oferty maszyny do zadruku tabletek, firma odpowiednio przeorganizowała sposób zarządzania projektami, tworząc procedury jakościowe na etapach: projektowania konstrukcji, narzędziowni, montażu i logistyki.

Hala montażowa KELLER.

Maszyna do dwustronnego tampodruku rotacyjnego

Firma KELLER jako pierwsza w Polsce i jedna z nielicznych na świecie opracowała maszynę do dwustronnego tampodruku rotacyjnego z użyciem farb spożywczych. Technologia zapewnia wysoką jakość nadruku i maksymalną wydajność.
Proces rozpoczyna się od przejęcia tabletek z linii produkcyjnej i podania ich do zasobnika maszyny drukującej. Następnie podajnik wibracyjny transportuje tabletki do tabliftu. Jest to urządzenie używane do automatycznego, ciągłego podawania i przenoszenia tabletek, drażetek, kapsułek i granulatów do dalszych urządzeń, np. pakujących lub drukujących. Zakres wysokości i odległości przenoszenia jest indywidualnie dopasowany do potrzeb klienta. Zaletami tabliftów są znacznie mniejsza powierzchnia działania w porównaniu z przenośnikami taśmowymi, łatwość utrzymania w czystości i szybszy czas przezbrajania przy zmianie asortymentu. Urządzenia te znajdują zastosowanie w wielu aplikacjach, a także budowane są jako osobne maszyny. Z tabliftu tabletki trafiają do podajnika wibracyjnego i kolejno do sortera, który je pozycjonuje, podając w gniazda transportera, i jednocześnie odseparowuje uszkodzone elementy. W całym procesie zniszczonych zostaje niewiele tabletek – zniszczone tabletki mogą dostać się do sortera z poprzednich procesów produkcji lub ulec uszkodzeniu podczas ustawiania maszyny. Konstruktorzy założyli, że drukowane pastylki są bardzo kruche, i proces druku to uwzględnia.


Technologia zadruku pojedynczej tabletki daje duże możliwości oznaczenia jej nie tylko nazwą, ale dowolną ikoną. Można sobie zadać pytanie: jakie korzyści niesie to dla pacjenta? Najważniejszą zaletą jest zwiększenie bezpieczeństwa zażywania produktu. W sytuacji, gdy pacjent przyjmuje kilka podobnych kształtem i kolorem tabletek, jest w stanie lepiej je rozróżnić. Zmniejszamy przez to ryzyko pomyłki oraz zwiększamy komfort dla osoby zażywającej lek. Jakie natomiast korzyści uzyskują firmy farmaceutyczne z takiej inwestycji? Innowacyjne rozwiązanie, stworzone przez firmę KELLER, doskonale wpisuje się w obszar marketingu farmaceutycznego. Obecna konkurencja na rynku farmaceutycznym w Polsce stwarza potrzebę oryginalnego sposobu wyróżnienia produktów. Dzięki tej inwestycji osiągamy ten cel. Jest to tym bardziej cenne rozwiązanie, ponieważ jednocześnie dodaje wartość użytkową samemu produktowi. Wszystko to pomoże w zwiększeniu obrotów sprzedażowych firm farmaceutycznych, które zastosują to rozwiązanie.

Roman Janik
koordynator rozwiązań dla branży Life Science w Mitsubishi Electric


Osadzone w gniazdach tabletki podlegają procesowi obustronnego zadruku. Istnieje też możliwość, aby na tym etapie wdrożyć dodatkową kontrolę wizyjną jakości i automatycznego odrzutu elementów niespełniających zadanych kryteriów. ­­­Zadrukowane tabletki trafiają do kolejnego tabliftu, który odbiera je i przesypuje do pojemników lub na linię pakującą.
W maszynie zastosowano 10 napędów w 11-osiowym systemie ruchu. Sterownik ruchu działa w systemie Simple Motion Mitsubishi Electric. Komunikacja pomiędzy sterownikiem a napędami jest prowadzona światłowodem, przez co można uzyskać zakładaną prędkość druku i precyzję. Komunikacja z operatorem odbywa się poprzez dotykowy panel sterujący z przejrzystym, ergonomicznym i przyjaznym dla operatora interfejsem. Funkcje Audit Trial umożliwiają pełną kontrolę procesu. Maszyna wyposażona jest w funkcję zdalnego dostępu, co umożliwia monitorowanie pracy, kontrolę i monitorowanie zużycia elementów eksploatacyjnych i pozwala zapobiegać poważniejszym awariom przez działania prewencyjne.

Rotacyjna maszyna tampodrukowa – sorter.

Rozwój firmy

Do tej pory firma wdrożyła, oprócz maszyn do zadruku tabletek i systemu ich transportu, również inne rozwiązania dla branży farmaceutycznej i medycznej. – W planach firmy KELLER jest przede wszystkim rozszerzenie współpracy z rynkiem szeroko rozumianych suplementów diety – w budowie jest kilka kolejnych innowacyjnych rozwiązań. Jakich? Tego dziś nie możemy zdradzić, ale zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej i portali społecznościowych – informuje Damian Bujanowski.

Zobacz więcej: www.e-keller.pl


O autorze

Jakub Witczak

firma Keller