Nowa era w automatyce

Nieustający proces doskonalenia to codzienność w zakładach produkcyjnych. Jest wyzwaniem nie tylko dla dostawców podzespołów automatyki, lecz przede wszystkim dla projektantów i inżynierów utrzymania ruchu. To oni odpowiadają m.in. za modernizacje linii, które zwiększają wydajność, przy jednoczesnym spadku kosztów utrzymania, zapewniając konkurencyjność, a w rezultacie sukces firmy na rynku.

Typowy problem, na jaki natrafia się podczas realizacji projektów z zakresu automatyzacji, to m.in. integracja nowego sprzętu z posiadanymi aktywami. Dlatego też kompatybilność komponentów często stanowi kryterium decyzyjne przy modernizacjach istniejących już systemów. Rozwiązaniem tych problemów może być platforma iQ-R, oferowana przez Mitsubishi Electric.

Nowa generacja sterowników, nowa era w automatyce

iQ-R to najnowsza platforma sprzętowa sterowników PLC Mitsubishi Electric. Bazując na sukcesie serii Q, kontynuuje filozofię integracji wielu zadań sterowania na jednej płycie bazowej. Decydując się na modułowy sterownik Mitsubishi Electric, zyskujemy wartość poprzez najnowsze technologie i redukujemy koszty inwestycji, minimalizując czas uruchomienia systemu czy zwiększając pewność działania przez cały okres eksploatacji. Oprogramowanie narzędziowe GX Works3, dedykowane do najnowszego sterownika, to nie tylko większa ergonomia programowania i dbałość o wykorzystanie istniejących zasobów, ale również szybka i intuicyjna diagnostyka. Sterownik przemysłowy serii R to prawdopodobnie najszybszy PLC na rynku (0,9 ns na operację bitową).

Niezliczone możliwości

Zaawansowane sterowanie ruchem (do 96 osi), możliwość przyłączenia do 24 robotów przemysłowych na jednej płycie czy możliwość sprostania niezwykle surowym wymaganiom sterowania CNC – to tylko kilka z cech platformy iQ-R. Integralność systemów sterowania i całej aplikacji zwiększają również nowoczesne rozwiązania sieciowe: od gigabitowej, ethernetowej sieci CC-Link IE, po światłowodową sieć do sterowania ruchem (SSCNET III/H). Problem ograniczeń prędkości i ilości danych przestaje zatem istnieć. Rewolucyjny iQ-R jest odpowiedzią na dzisiejsze i przyszłe wyzwania, jakie stawia produkcja nowoczesnym systemom sterowania.

txt

Produktywność

Platforma iQ-R umożliwia zwiększenie produktywności dzięki zaawansowanej wydajności i funkcjonalności. Nowa, ultraszybka magistrala komunikacyjna pozwala utrzymać przyspieszony cykl produkcyjny, a wieloprocesorowa platforma zapewnia precyzyjne sterowanie napędami. Synchronizacja pomiędzy modułami platformy zapewnia ogromną dokładność sterowania, a dzięki nowoczesnej i wydajnej architekturze sprzętowej użytkownik może spodziewać się redukcji kosztów wdrożenia i użytkowania.

Inżynieria

Typową bolączką, związaną z wdrażaniem nowego sprzętu, jest konieczność nauki zasad programowania i obsługi komponentów automatyki. Mitsubishi Electric postawiło na tzw. intuicyjny inżyniering, do którego zaliczyć można m.in. możliwość użycia graficznego narzędzia konfiguracji sprzętowej, które ułatwia późniejsze programowanie i eksploatację produktu.

Eksploatacja

Bardzo ważne, oprócz kosztów wdrożenia, będą również nakłady finansowe, potrzebne na utrzymanie i eksploatację systemu automatyki. Zastosowanie platformy iQ-R pozwala na zmniejszenie kosztów utrzymania i przestojów dzięki łatwym narzędziom diagnostycznym. Zaliczyć do nich możemy na przykład wizualizację danych produkcyjnych w czasie rzeczywistym, aktywny monitoring przekaźników czy bezpośredni dostęp do nadrzędnych systemów zarządzania produkcją. Platforma posiada także funkcję szybkiego odnajdywania usterek sieci, a funkcja zrzutu pamięci sterownika pozwoli na analizę przyczyny awarii.

Jakość

Mitsubishi Electric przywiązuje ogromną wagę do niezawodności. Platforma MELSEC iQ-R, skonstruowana z najwyższej jakości materiałów, jest stworzona do pracy w trudnych warunkach przemysłowych. Dowodem na to jest zgodność z wieloma międzynarodowymi standardami, wiele godzin testów oraz… opinie samych użytkowników.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo, które we współczesnym świecie odgrywa tak dużą rolę, jest zapewnione m.in. przez funkcje ochrony przed niepożądanym dostępem do systemu sterowania.

Komunikacja

Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań sieciowych oraz łatwa integracja komponentów firm partnerskich, przez wykorzystanie gotowych bibliotek urządzeń, pozwalają na spójną komunikację na wszystkich poziomach produkcji oraz szybką i wydajną wymianę danych nawet w dużych i rozległych systemach.

Kompatybilność

Zastosowanie platformy iQ-R do istniejących już systemów jest łatwe dzięki kompatybilności z większością modułów z poprzedniej serii – sterowników serii MELSEC-Q. To pozwala na wykorzystanie istniejących już aktywów, przy jednoczesnym zastosowaniu najnowocześniejszej technologii.

iqr


O autorze

Andrzej Górczak