Optymalne stanowisko pracy

Cały dzień za biurkiem, bolące plecy, podrażnione oczy, to niejednokrotnie codzienność. Jak sobie pomóc, zwiększyć wydajność pracy, a zminimalizować zmęczenie? Największym sprzymierzeńcem naszego organizmu jest dobrze zorganizowana przestrzeń do pracy.

Zacznij od ergonomii

Ergonomiczne rozwiązanie to takie, które wymusza przybieranie prawidłowej postawy ciała, a jej utrzymanie wymaga minimalnego napięcia układów mięśniowego i nerwowego. Kluczowe znaczenie dla ergonomii mają ustawienia biurka i krzesła. Ciężar ciała nie może obciążać kręgosłupa.

Miejsce stanowiska pracy

Najistotniejszym kryterium wyboru miejsca stanowiska pracy powinno być oświetlenie. Światło naturalne, dzienne, jest najzdrowsze dla oczu, dlatego dobrze postawić biurko przy oknie, najlepiej bokiem, by uniknąć olśnień czy odblasków. Dla osób praworęcznych lepiej, żeby okno znajdowało się z lewej strony biurka (wówczas cień prawej ręki nie zasłania miejsca pracy), dla leworęcznych – odwrotnie.

Biurko i krzesło

Im więcej możliwości regulacji mają biurko i krzesło, tym lepiej, ponieważ umożliwiają precyzyjne dostosowanie ustawień do sylwetki, np. zmianę wysokości czy kąta nachylenia blatu, zmianę wysokości i głębokości siedzenia, nachylenia oparcia.
oparcie krzesła powinno podpierać odcinek lędźwiowy kręgosłupa i nie dochodzić do łopatki,
pomiędzy udami a blatem stołu powinna być wolna przestrzeń,
kąt pomiędzy udami a podudziem powinien wynosić 90 stopni,
blat stołu powinien być kwadratowy bądź prostokątny, a nie zaokrąglony, i być na takiej wysokości, aby ramiona z przedramionami tworzyły kąt 90 stopni.

Ustawienie monitora

Monitor powinien być umieszczony w odległości 50 cm od oczu. Górna krawędź ekranu monitora nie powinna znajdować się powyżej oczu. Ponadto monitor powinien być pochylony na podstawie tak, aby jego powierzchnia znajdowała się pod kątem prostym do osi spojrzenia skierowanego ok. 30 stopni w dół. W przypadku laptopów warto dokupić specjalną podstawkę oraz zaopatrzyć się w zewnętrzną myszkę i klawiaturę.

Ulga dla oczu

Aby ulżyć przemęczonym oczom podczas pracy przy komputerze, warto robić regularne przerwy (podczas wielogodzinnego cyklu: ok. 10 min po każdej godzinie), stosować proste ćwiczenia rozluźniające oko, np. często przenosić spojrzenie z przedmiotów bliskich na dalekie oraz pić dużo płynów, szczególnie w pomieszczeniach klimatyzowanych.

Oświetlenie sztuczne

Oświetlenie sztuczne powinno być dwupunktowe:
cały pokój oświetlony światłem rozproszonym np. z lampy sufitowej,
oświetlenie biurka padające na miejsce pracy i ustawione poniżej oczu.

Efektywna praca

Warto pamiętać, że komfortowa temperatura do pracy to ok. 22–25°C. Efektywność pracy podniesie regularne wietrzenie pomieszczenia, gdyż dotleniony mózg pracuje o wiele sprawniej.


O autorze

Aneta Szymczyk-Miraś