Podobne jak dwie… kroplówki

Kroplówka – stałe wyposażenie szpitali, bez którego ciężko sobie wyobrazić podawanie leków dożylnych. Co sprawia, że każdy z tych plastikowych pojemników z kawałkiem gumowego wężyka spełnia wyśrubowane standardy branży farmaceutycznej? Odpowiedź jest prosta: roboty Mitsubishi Electric.

Clinico Medical to wiodący producent leków i urządzeń medycznych do żywienia pozajelitowego. Spółka należy do międzynarodowej grupy Fresenius Kabi, związanej z branżą farmaceutyczną od 1462 roku, kiedy to otwarta została pierwsza apteka, należąca do rodziny Freseniusów. Ostatnie dekady, obok wzrostu produkcji leków, zaowocowały również znacznymi zmianami w technologii, stosowanej w fabrykach.

Zbudowana przez nas aplikacja ma na razie charakter prototypowy i nie jest używana na co dzień w fabryce. Stanowi raczej wyjście do rozwoju pomysłów na temat wdrażania nowych rozwiązań. Wielce prawdopodobne, że w niedalekiej przyszłości zrewolucjonizuje technologie stosowane podczas wytwarzania urządzeń do żywienia pozajelitowego takich jak np. kroplówki – mówi Jarosław Maćków z Fresenius Kabi Clinico Medical.

Owocna współpraca

Owocna współpraca pomiędzy Clinico Medical i Mitsubishi Electric pozwoliła na otwarcie nowej, całkowicie innowacyjnej linii do produkcji kroplówek pod koniec 2013 roku. Głównym problemem, jaki napotykają inżynierowie podczas projektowania tego typu aplikacji, jest giętkość elementów z tworzyw sztucznych. Dwa roboty RV-F, dzięki unikalnemu chwytakowi, zaprojektowanemu przez inżynierów z Clinico i Mitsubishi, niezwykle szybko i precyzyjnie umieszczają wężyk w ciasno spasowanym otworze komory kroplowej. Dzięki zastosowaniu robotów Mitsubishi udało się uzyskać wyjątkową powtarzalność procesu, co pozwala na spełnienie wyśrubowanych norm jakościowych, tak ważnych przy produkcji wyrobów medycznych. Rzec by można, że produkowane kroplówki są do siebie podobne… jak dwie krople wody.O autorze

Wojciech Bracha