Przemysłowe maszyny drukujące – wdrożenie maszyny KELLER poligrafia dla przemysłu w firmie Bell

[dropcap]K[/dropcap]onkurencja i wymagający rynek stawiają przed firmami wyzwania na każdym etapie produkcji. Jedną z integralnych części cyklu produkcyjnego jest druk przemysłowy, nadaje bowiem produktowi cechy funkcjonalne, eksponuje jego wygląd bądź służy do dekoracji. Trzeba również wspomnieć o takich niezwykle ważnych funkcjach druku przemysłowego, jak identyfikacja marki oraz przekazywanie informacji o produkcie. Właśnie dlatego druk przemysłowy jest obecnie nieodłącznym elementem konkretnego wyrobu.

Zastosowanie przemysłowych technik druku takich jak sitodruk, tampodruk czy hot stamping staje się coraz bardziej powszechne. Producenci i przedsiębiorcy działający w branży m.in. kosmetycznej, farmaceutycznej czy automotive poszukują coraz bardziej innowacyjnych i dedykowanych rozwiązań, aby usprawnić swoje linie produkcyjne i zadbać o wygląd oraz jakość proponowanych opakowań produktów.
Najważniejszą i najczęściej stosowaną technologią druku przemysłowego jest sitodruk, z którego możliwości korzystają różne branże przemysłu dzięki temu, że można wykonać nadruk na przedmiotach o dowolnym kształcie, na dużej powierzchni, a maszyny do sitodruku mogą być personalizowane pod kątem konkretnego przedsiębiorstwa.

Sitodruk

Sitodruk jest jedną z najpopularniejszych i najważniejszych technologii druku przemysłowego. Znajduje on zastosowanie w wielu branżach poza przemysłem poligraficznym. Jest to jedna z najbardziej elastycznych technologii poligraficznych. Sitodruk praktycznie nie ma ograniczeń formatowych. Stosując druk przemysłowy, można wykonać nadruk na przedmiotach o dowolnym kształcie i zadrukować w zasadzie powierzchnię dowolnej wielkości. Wykorzystywane w sitodruku farby są wysoko zaawansowane technologicznie. Część maszyn do sitodruku może być personalizowana. Istotne jest również to, że dostosowanie techniki sitodruku do potrzeb konkretnej firmy nie generuje ze sobą dużych kosztów, a pozwala na osiągnięcie bardzo wysokiej jakości. Technologia sitodruku jest niezastąpiona do zadrukowywania linii prostych i kantów: nie generuje efektu linii zygzakowatych i pozwala na uzyskanie wyjątkowej precyzji.

Technologia sitodruku

W technologii sitodruku farba sitodrukowa jest przeciskana na docelowe podłoże przez oczka sita (siatki), stąd nazwa tego procesu. Do jego przeprowadzenia potrzebny jest specjalny szablon nałożony na wspomnianą siatkę, przez który przepływa farba. W ten sposób naniesiona na powierzchnię sita emulsja światłoczuła, w odpowiedni sposób naświetlona, wywołana i utrwalona, pozwala precyzyjnie określić, które miejsca siatki będą przepuszczać farbę, a które nie – w taki właśnie sposób uzyskuje się drukowany wzór. Za pomocą sitodrukarki można drukować na różnorodnych powierzchniach: zarówno na papierze, teksturze, folii, płytach z tworzyw sztucznych, metalach czy też na przedmiotach stworzonych z kilku materiałów. KELLER dostarcza pełną i kompletną technologię druku przemysłowego: farby, matryce, szablony sitodrukowe tampony tampodrukowe, przyrządy do prowadzenia detalu w maszynie.

KELLER dla branży kosmetycznej

Polski producent kosmetyków Bell zdecydował się na inwestycję w maszyny do sitodruku. Firma Bell jest od lat liderem w swojej branży, oferując szeroki wachlarz kosmetyków dostępnych dla każdej kobiety. Bell może również pochwalić się 3 liniami kosmetycznymi, m.in. dostosowanymi do skóry alergicznej. Produkując kosmetyki na bardzo dużą skalę, Bell nieustannie poszukuje dla siebie nowych możliwości przemysłowych, które znacząco podniosą konkurencyjność produktów. Konsekwencją takiej filozofii była podjęta w ostatnim czasie przez firmę Bell decyzja o powiększeniu parku maszynowego oraz możliwości technologicznych o maszyny do sitodruku firmy KELLER poligrafia dla przemysłu. Korzystając wcześniej z firm zewnętrznych w zakresie nadruku metodą sitodruku, Bell zdecydował się na poszukiwanie nowych możliwości technologicznych na rynku. Efektem było nawiązanie współpracy z firmą KELLER. Urządzenia do druku przemysłowego powinna cechować szybkość działania, solidność, niezawodność oraz gotowość do szybkiej i precyzyjnej pracy. Te cechy udało się uzyskać dzięki współpracy z Mistubishi Electric i zastosowaniu sterowników japońskiego producenta automatyki przemysłowej.

Efektywność produkcji

Celem wprowadzenia technologii sitodruku w firmie Bell była jeszcze lepsza odpowiedź na potrzeby klienta pod względem czasu obsługi. Po zapoznaniu się z oczekiwaniami dotyczącymi w szczególności wydajności i jakości zostało wypracowane najlepsze rozwiązanie, uwzględniające specyfikę produkcji oraz dające przewagę rynkową dzięki takim funkcjom jak system wizyjnej kontroli jakości, odrzucający detale niezgodne z zadanym wzorcem czy uniwersalność maszyny, pozwalająca na sprawne przezbrojenie druku do wybranego detalu.

Personalizacja zadruku = jakość produkcji

Zaletą sitodruku jest uniwersalność i trwałość druku, co zapewnia najwyższą jakość opakowań, które trafiają do klientów. Metoda sitodruku sprawdza się na materiałach o zróżnicowanej powierzchni, a nadruki wykonane maszyną sitodrukową są odporne na takie czynniki jak wilgoć, promieniowanie UV czy uszkodzenia mechaniczne.
Sitodruk jest bardzo prestiżową i dającą ogromne możliwości zdobienia metodą zadruku. W branży kosmetycznej kluczowa jest wydajność, a przy światowej skali produkcji kosmetyków Bell, jakość i design muszą iść w parze z efektywnością, zatem w tym przypadku najlepiej sprawdzi się maszyna do sitodruku.

KELLER dla Bell

W maszynach do sitodruku KELLER stosuje podzespoły o najwyższej jakości, zapewniające prawidłowe działanie i bezawaryjność. Maszyna przygotowana dla firmy Bell wyposażona została w sterownik kompaktowy FX5 oraz moduł Simple Motion od Mitsubishi Electric, który umożliwia sterowanie sześcioma serwonapędami. Sterowniki FX5 łączą ze sobą funkcjonalność sterownika kompaktowego z wysoką wydajnością, skupiając się na mocy obliczeniowej, rozszerzeniach, wbudowanych funkcjonalnościach oraz funkcjach pozycjonowania i kontroli ruchu. Inteligentny moduł Simple Motion umożliwia zaawansowane sterowanie kilkoma osiami. Jego funkcjonalność obejmie m.in. interpolację liniową oraz kołową, pozycjonowanie, sterowanie synchroniczne. Dzięki swoim kompaktowym rozmiarom i bezkonkurencyjnemu stosunkowi ceny do wydajności sterownik ten świetnie spisuje się w wielu aplikacjach sterowania maszynami, dając użytkownikom pełną elastyczność oraz funkcjonalność. Sterowniki Mitsubishi Electric zapewniają najlepszą efektywność pracy, co przekłada się na najwyższej jakości produkty.

Wydajność maszyny przygotowanej dla firmy Bell została dostosowana do założeń projektowych i wynosi około 2000 sztuk na zmianę. Zaletą sitodrukarki wyprodukowanej przez KELLER jest wysoka wydajność wydrukowanych detali, przy jednoczesnym zachowaniu surowych norm jakościowych.

KELLER poligrafia dla przemysłu – polski producent maszyn oraz technologii do druku przemysłowego. Specjalizuje się w produkcji maszyn do przemysłowych procesów druku, stosowanych w wielu branżach, m.in.: motoryzacyjnej, AGD czy kosmetycznej. Najczęściej stosowane techniki druku w rozwiązaniach KELLER to: sitodruk, tampodruk, hot stamping.

Więcej o KELLER: www.e-keller.pl