Rewolucja robotyczna w naukach biomedycznych – roboty w branży hi-tech

[dropcap]R[/dropcap]oboty zyskują uznaną pozycję w branży precyzyjnego i wydajnego pakowania leków i roztworów, a w parze z rozwojem technologii idą kolejne stabilne wdrożenia w procesach przetwórstwa żywych kultur i obsługi testów komórkowych.

Pomagając zautomatyzować etapy badań i rozwoju nowych leków, roboty potrafią usprawnić dokładność i powtarzalność, zwiększyć możliwości produkcyjne bez powiększania powierzchni roboczej i zminimalizować potrzebę ludzkiej interwencji podczas pracy nad produktami.

Automatyzacja i robotyzacja – czy to się opłaca?

Jako że firmy i instytucje z branży biomedycznej pragną opracowywać nowe leki i procedury medyczne, kluczowymi wyzwaniami podczas przetwórstwa ogromnych ilości żywych próbek i kultur na potrzeby zastosowań produkcyjnych i monitorujących są zdolności produkcyjne, dokładność i powtarzalność. Tradycyjnie dokładność i powtarzalność bardzo zależą od umiejętności ludzkich, podczas gdy zwiększone zdolności produkcyjne oznaczają zwiększoną przestrzeń laboratoryjną.

Przestrzeń laboratoryjna generuje szczególnie duże koszty, podczas gdy niezbędna liczba osób potrzebnych w celu podniesienia zdolności produkcyjnych oznacza kolejne wydatki. A liczba ludzi i czas, przez jaki potrafią się skupić i zachować dokładność i powtarzalność, są ograniczone. Sukces na wysoce konkurencyjnym rynku zależy od przyspieszenia czasu wejścia na rynek, zwiększonej wydajności produkcji i zminimalizowania kosztów.

Dzięki nowoczesnym, niewielkim przegubowym ramionom spełniającym restrykcyjne wymogi dotyczące sterylności, przy jednocześnie łatwiejszej integracji i niższej cenie, zakłady z branży biomedycznej mają okazję poprawić efektywność produkcji bez konieczności powiększania przestrzeni roboczej, np. Mitsubishi Electric oferuje kompaktowe roboty MELFA certyfikowane do zastosowania w pomieszczeniach czystych klasy 7. i 8., zapewniające elastyczne rozwiązania automatyczne nawet przy ograniczonej przestrzeni.

Coraz częściej używane do przeprowadzania nawet bardzo precyzyjnych czynności, roboty zapewniają wysokie wskaźniki cyklu przy zachowaniu wysokiego poziomu dokładności, umożliwiając zwiększenie wydajności linii. Podczas produkcji występuje zmniejszona potrzeba interwencji człowieka, ponieważ roboty wykonują ciężkie prace, a także wymagające udziału większej ilości pracowników oraz umożliwiają pozostałemu personelowi zajęcie się bardziej wartościowymi zadaniami.

Żywe kultury bakterii i roboty?

Mitsubishi Electric dostarczyło ostatnio roboty służące do wykonania szeregu skomplikowanych zadań w branży biomedycznej. Podczas pracy z komórkami macierzystymi roboty wykazują duży stopień powtarzalności, a skanowanie przeciwciał we wczesnych etapach opracowywania nowych procedur medycznych w stosunku do układu nerwowego i zaburzeń układu odpornościowego odbywa się w sposób zautomatyzowany. W tych przypadkach roboty pomagają przyspieszyć proces odzyskiwania przeciwciał, automatycznie skanując miliardy limfocytów B wytwarzających przeciwciała.

Branża biomedyczna mierzy się z wyzwaniami w zakresie produkcji i kosztów, dlatego zautomatyzowana robotyka dostarcza rozwiązanie umożliwiające elastyczną i wydajną produkcję przy maksymalnym ograniczeniu wymaganej przestrzeni. Łatwość zintegrowania i względna konkurencyjność cenowa dzisiejszych robotów w połączeniu ze zdolnością do wypełnienia właściwych wymogów dla klasy pomieszczeń czystych oznacza, że są one istotnym argumentem przemawiającym za automatyzacją.