Robotyzacja w firmie NetLand Sp. z o.o.

Robot linia produkcyjna

Robotyzacja i automatyzacja produkcji to podstawa rozwoju. Sukces na tym polu odnoszą przede wszystkim firmy, które doskonale opanowały wiele technologii i potrafią je zastosować w fabrykach swoich klientów. Nic nie zastąpi doświadczenia, aktualnej wiedzy technicznej i umiejętności rozpoznawania potrzeb klientów.

Wiedzą o tym inżynierowie firmy Green Miles Sp. z o.o., specjalizującej się w projektowaniu i dostarczaniu rozwiązań „pod klucz”. Rozwiązania te od początku są projektowane tak, aby spełniały oczekiwania klientów.

Wyzwanie

NetLand Sp. z o.o. jest firmą informatyczno-technologiczną z siedzibą w Olsztynie. Przedsiębiorstwo produkuje kompletne rozwiązania dla branży mediowej. Składają się one z urządzeń telemetrycznych przekazujących odczyty z wodomierzy, liczników energii elektrycznej i liczników ciepła do chmury. Firma dostarcza ponadto oprogramowania do analizy danych, rozliczania klientów i generowania raportów dla konsumentów.

cechy robotow infografika


Rozwiązania dostarczane przez firmę NetLand Sp. z o.o.:

– oprogramowania do rozliczania klientów,
– urządzenia telemetryczne przekazujące odczyty z wodomierzy, liczników energii elektrycznej i liczników ciepła do chmury,
– oprogramowania do analizy danych,
– oprogramowania do generowania raportów,
– produkcja i wdrażanie oprogramowania dla firm z branży mediowej.

 


Niegdyś podstawą działalności firmy zawsze były produkcja i wdrażanie oprogramowania. Kiedy okazało się, że urządzenia telemetryczne dostępne na rynku mają pewne niedoskonałości, podjęto decyzję o produkcji własnej elektroniki. Celem było przede wszystkim dostarczenie klientom kompletnych, systemowych rozwiązań „pod klucz”. Produkcja odbywa się w Polsce, ponieważ spółka chce mieć realny wpływ na utrzymanie wysokiej jakości i precyzji urządzeń.

sprzedaż urządzeń daneCOVID-19 wymusił zmianę strategii. Dostępność komponentów elektronicznych jest coraz mniejsza, ponieważ większość z nich trafia na rynek motoryzacyjny. Gwarancję ceny i dostawy dają przede wszystkim duże zakupy na magazyn. Firma jest zobowiązana kontraktami do tego, aby utrzymywać ceny własnych produktów na stałym poziomie, zatem musi także szukać oszczędności, m.in. przez szybsze zakupy wolumenowe, tworzenie grup zakupowych oraz automatyzację i robotyzację produkcji. Celem jest zrobotyzowanie jak największej części procesów produkcyjnych.

Roboty rozwiązują konkretne problemy technologiczne. Dwa przykładowe to nakładanie bardzo precyzyjnej (o szerokości 0,8 mm) uszczelki na powierzchnię obudowy, której ścianka ma grubość 1,2 mm, a także montaż dokładnie dopasowanej pokrywki obudowy.

Rozwiązanie – robotyzacja

Robotyzację produkcji zlecono firmie Green Miles Sp. z o.o. z Olsztyna, specjalizującej się w wykonywaniu maszyn i linii produkcyjnych na indywidualne zamówienia klientów. Green Miles działa na rynku od kilkunastu lat, dostarczając innowacyjne i wydajne urządzenia dostosowane do procesów produkcyjnych swoich klientów.


Tym razem wykorzystano roboty sześcioosiowe Mitsubishi Electric. Nakładanie uszczelki wymagało uzbrojenia robota w precyzyjny aplikator do silikonu. Montaż pokrywki stał się możliwy po dokładnym opisaniu czynności, wyliczeniu optymalnych kątów pokrywki względem obudowy urządzenia, a także prędkości ruchu ramienia we wszystkich płaszczyznach.

Efekt

W rezultacie uzyskano wymaganą precyzję nakładania uszczelek. Ich jakość jest na tyle wysoka, że możliwe stało się wielokrotne otwieranie i zamykanie obudowy urządzenia bez utraty szczelności. W związku z tym nie ma potrzeby długotrwałego szkolenia pracowników, których błędy wynikały po części z charakteru czynności, która była żmudna i wymagająca koncentracji oraz doskonałej sprawności manualnej. Sukcesem zakończyła się również robotyzacja nakładania pokrywki. Robot Mitsubishi Electric wykonuje tę czynność bezbłędnie, z bardzo dużą precyzją i powtarzalnością. To, co dla ludzi było trudne i uciążliwe, automaty wykonują szybko i skutecznie.

Zapraszamy do obejrzenia webinaru „Automatyzacja i robotyzacja w branży elektronicznej”: