Według zapisów ustawy wprowadzającej ulgę na robotyzację „robot przemysłowy” to automatycznie sterowana, programowalna, wielozadaniowa, stacjonarna lub mobilna maszyna, wyposażona w co najmniej trzy stopnie swobody, posiadająca właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne nadające się do wykorzystania w przemyśle.

Roboty produkowane przez Mitsubishi Electric oraz osprzęt dostarczany przez rekomendowanych przez ME producentów bardzo dobrze wpisują się w program dofinansowania związany z ulgą na robotyzację. Które urządzenia ME spełniają założenia ujęte w nowych przepisach podatkowych?

MELFA

Rodzina robotów przemysłowych Mitsubishi Electric składa się z kilku grup urządzeń o różnej konstrukcji i przeznaczeniu. Są to roboty wyposażone w ramię o sześciu stopniach swobody (roboty RV), roboty typu SCARA o czterech stopniach swobody, a także odmiana robotów SCARA dostosowana do montowania pod sufitem.

Dobierając konstrukcję o pożądanym udźwigu, zasięgu ramienia i mocy, można zrobotyzować niemal każdy proces technologiczny w nowoczesnym przedsiębiorstwie, bez względu na branżę. Urządzenia te z powodzeniem pracują w przemysłach: motoryzacyjnym, spożywczym, farmaceutycznym i wielu innych. Oferują one zaawansowane możliwości sterowania i mogą być kontrolowane indywidualnie lub współpracować z innymi maszynami.

Warto podkreślić, że oprogramowanie dostarczane przez Mitsubishi Electric ułatwia wdrożenie nowoczesnych sposobów serwisowania robotów, nazywanych serwisowaniem predykcyjnym. Polega ono na tym, że poszukuje się wczesnych objawów zużycia podzespołów robota, a jeśli pojawią się one jeszcze przed wystąpieniem awarii, wówczas można wymienić potencjalnie zużytą część w dogodnym terminie, co minimalizuje ryzyko nieplanowanych przestojów w przyszłości.

MELFA ASSISTA

MELFA ASSISTA to nowoczesne roboty współpracujące: niewielkie, bardzo dobrze zabezpieczone (wyposażone w czujniki nacisku), które mogą pracować z ludźmi bez konieczności montowania dodatkowych zabezpieczeń. Roboty MELFA ASSISTA polecane są w szczególności firmom, które jeszcze nie weszły na ścieżkę robotyzacji i poszukują odpowiedzi na pytanie, czy w ich przypadku zwrot inwestycji w robota przemysłowego nastąpi wystarczająco szybko.

Roboty MELFA ASSISTA mogą wykonywać precyzyjne, choć niezbyt ciężkie prace, wykorzystując chwytaki i narzędzia o umiarkowanym udźwigu. Nie wymagają skomplikowanego programowania i można nauczyć je wykonywania określonego zadania przez naśladownictwo, wykonując pożądane ruchy ramieniem robota.

Wykorzystując roboty MELFA ASSISTA, można rozpocząć przygodę z robotyzacją, ponosząc minimalne koszty, a jednocześnie korzystając z nowych przepisów podatkowych zawartych w tzw. uldze na robotyzację.