Sport po japońsku

Zimą kuszą najbardziej puszystym śniegiem na świecie, latem polami golfowymi, trasami trekkingowymi i kolarskimi oraz parkami rozrywki z prawdziwego zdarzenia. Oto najlepsze japońskie ośrodki sportowe, warte odwiedzenia o każdej porze roku.

To pierwszy w historii i jak dotąd jedyny kurort japoński, który znalazł się wśród 10 najlepszych ośrodków narciarskich na świecie. Już drugi rok z rzędu został uznany za najlepszy ośrodek w Japonii, w plebiscycie World Ski Awards. Znajduje się na wyspie Hokkaido. Oferuje 61 tras narciarskich, które obsługuje system 38 wyciągów. Ośrodek chwali się posiadaniem najbardziej puszystego śniegu na świecie, co zawdzięcza owiewom syberyjskich wiatrów. Nie lada atrakcją jest możliwość odbycia wycieczek helikopterem, a nawet balonem. Latem można tu zagrać w golfa, tenisa, jeździć konno, wędkować, uprawiać trekking i kolarstwo.
Ośrodek prowadzony przez Naeba Prince Hotel, to jeden z najlepszych zimowych kurortów w Japonii. W  2001 roku uruchomiono tu najdłuższą na świecie gondolę – Dragondolę, liczącą 5,5 km.
Ośrodek Rusutsu Resort wart jest odwiedzenia o każdej porze roku. Zimą przyciąga amatorów zimowych szaleństw niezwykle puszystym śniegiem, zawierającym 95% powietrza. Narciarzom i snowboardzistom oferuje aż 37 zróżnicowanych tras zjazdowych. Latem zmienia się w park rozrywki z prawdziwego zdarzenia. Znajduje się tu aż 60 różnych atrakcji, w tym osiem rollercoasterów. Jest też aquapark. Można skorzystać z 9-dołkowego pola golfowego, które, dzięki świetnemu oświetleniu, umożliwia grę także nocą.
Miasto Sapporo to najbardziej znany ośrodek sportów zimowych w Japonii. To mekka dla amatorów białego szaleństwa, ale przede wszystkim miejsce symboliczne dla Polaków. To tutaj, w 1972 r., zakopiańczyk Wojciech Fortuna oddał skok życia i wywalczył złoty medal olimpijski. Każdego roku w Sapporo odbywają się zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Ale prawdziwą gratką dla turystów jest odbywający się każdego roku Festiwal Śniegu. Podczas jego trwania powstaje mnóstwo lodowych rzeźb i gigantyczna lodowa zjeżdżalnia. Ma 12 metrów długości. Sapporo to też raj dla wędkarzy. Jest to jedno z najlepszych miejsc w Japonii do uprawiania wędkarstwa podlodowego. W mieście znajduje się kilka ośrodków narciarskich, które zadowolą nawet najbardziej wymagających narciarzy.
W Zao Ski Resort największą atrakcją są Juhyo „Ice Monsters”. Tak opisuje się zaśnieżone i powyginane w niezwykły sposób drzewa, swoim wyglądem przypominające tradycyjne japońskie smoki. Zjawisko powstaje naturalnie, pod wpływem śniegu oraz mroźnego wiatru. Można je zaobserwować w najzimniejszych miesiącach, zwykle od końca grudnia do połowy marca.
W ośrodku Shiga Kogen w 1998 r. rozgrywano niektóre konkurencje narciarstwa alpejskiego i snowboardingu w ramach Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano. Niewątpliwą atrakcją jest zlokalizowany tu Jigokudani Wild Monkey Park. To miejsce, w którym można podglądać małpy w ich naturalnym środowisku, a przede wszystkim podczas kąpieli w urokliwie położonych gorących źródłach.

O autorze

Justyna Sobolak