Spotkanie przy
herbacie (z) Twinings

Kult picia herbaty niewątpliwie jest przypisywany Anglikom, ale są kraje, takie jak Polska, gdzie napój ten jest równie popularny, jak na Wyspach. Rynek herbaciany jest bardzo rozwinięty – oferuje klientom herbaty liściaste, sypane, w saszetkach czy piramidkach w dowolnych wariantach smakowych. Światowy lider herbaty premium – firma Twinings – ma w swojej ofercie 900 mieszanek różnych herbat, a dzienna produkcja sięga 30 ton. Aby uporać się z procesem produkcji, należy go odpowiednio zautomatyzować, a w tym zadaniu perfekcyjnie sprawdzają się produkty firmy Mitsubishi Electric.

Początki herbacianego imperium

Anglia, wiek XVII. Rodzina tkaczy Twinings, trudniąca się przygotowaniem tkanin i czyszczeniem ubrań, jest zmuszona z powodu kryzysu do przeniesienia się z małego miasta Gloucestershire do Londynu. Wydawało się, że młody członek rodziny, Thomas Twining, pójdzie w ślady ojca i, posiadając fach w ręku, podejmie pracę u londyńskiego tkacza. Ambitny chłopak rezygnuje z tego rzemiosła i zatrudnia się u kupca, gdzie zajmuje się dystrybucją herbaty. Fascynacja potencjałem herbaty oraz jej rosnąca popularność na angielskich stołach zainspirowały Thomasa do założenia samodzielnej działalności – kawiarni Tom’s Coffee House w 1706 r.
Pomimo burzliwej konkurencji, życie towarzyskie w kafeterii Thomasa kwitło. Co ciekawe, ówczesne obyczaje zabraniały kobietom z wyższych sfer odwiedzania szorstkiego, męskiego świata kawiarni, dlatego młody przedsiębiorca wyszedł naprzeciw tym regułom i sprzedawał herbatę służącym kobiet, by mogły w zaciszu salonów wypić ulubiony napój.
Thomas zostawił swój biznes w bardzo dobrej kondycji, ponieważ oprócz tego, że miał klientów na dworze królewskim, założył również trzy sklepy w Londynie oraz rozpoczął eksport swoich herbat. Sukcesowi towarzyszył rozwój. W 1771 roku firma przeszła w ręce Richarda Twininga, który, będąc prezesem Londyńskich Handlarzy Herbatą, miał kontakt z premierem Anglii, Williamem Prittem. W 1784 r. Pritt, za usilnymi namowami Richarda, zdecydował się na obniżenie podatków, przez co ceny herbaty spadły i uczyniły ją dostępną dla wszystkich.

Twinings w Polsce

Fabryka Twinings w Swarzędzu pod Poznaniem istnieje od połowy 2010 roku i jest największym zakładem firmy produkującym herbatę. Przygotowuje 300 mieszanek różnych herbat pakowanych w różnych technologiach: w saszetkach, kartonikach oraz puszkach. Dzienna produkcja osiąga 30 ton, co rocznie daje 3 miliardy saszetek. Na halach produkcyjnych znaleźć można 12 pracujących robotów oraz ponad 50 maszyn napełniających na kilkunastu liniach. Linie produkcyjne wyposażone są w systemy wizyjne, które odpowiadają za skanowanie kodów QR z kartoników i ich odpowiednią segregację. Dzięki temu zakład jest w stanie jednocześnie pakować aż 35 różnych wariantów herbat.

Część hali produkcyjnej, gdzie przygotowywane są mieszanki herbat.

Część hali produkcyjnej, gdzie przygotowywane są mieszanki herbat.

Z Mitsubishi Electric niemożliwe staje się możliwe…

W 2012 r. postanowiono wymienić sterowanie w dwunastoletniej maszynie pakującej kartoniki Rovema, opartej na sterowniku klasy PC. Problemem w maszynie była komunikacja ze sterownikami odpowiedzialnymi za serwonapędy. Ze względu na wiek urządzenia części wymienne były już niedostępne, a naprawa wadliwych komponentów nie przynosiła pożądanych rezultatów. W związku z tym, że jedyna linia firmy Twinings pakująca kartoniki była w Swarzędzu, istniało ryzyko, iż jej awaria może spowodować ogromne straty produkcji. Tym bardziej że wymiana w trybie pilnym systemu przez producenta maszyny wymagałaby oczekiwania około 3 miesięcy.
Odpowiedzialny za cały projekt Michał Kuzikowski, kierownik obsługi zakładu i wsparciainżynieryjnego, opowiada, że był wówczas postawiony przed trudnym wyborem kierunku modernizacji maszyny pakującej. Pierwszym wariantem rozwiązania problemu była wymiana sterowania u producenta z wykorzystaniem PC. Alternatywą było opracowanie kompleksowego projektu wymiany kompletnego sterowania oraz panelu operatorskiego. Możliwość wymiany serwonapędów, dostępność komponentów, kwestie ekonomiczne oraz elastyczność projektu to niewątpliwie fundamentalne atuty, które przemawiały za wyborem drugiego wariantu. Nowa koncepcja komunikacji z serwerem przemysłowym dała możliwości raportowania online. Ponadto, całościowa wymiana urządzeń pozwoliła na kontrolę oraz diagnostykę układu i uczyniła system otwartym na wdrażanie nowych rozwiązań, jak np. nowy format pakowania.
W 2013 roku, wobec potrzeby zapewnienia ciągłości produkcji, zarząd firmy Twinings wyraził zgodę na realizację projektu. Spośród ofert przetargowych wybrana została firma Ster Projekt, bazująca na elementach Mitsubishi Electric. Kluczowy dla tej decyzji był fakt, iż kompleksowe rozwiązanie zawierało produkty najwyższej jakości w atrakcyjnej cenie. Poza tym Mitsubishi Electric oferowało wsparcie techniczne przy wdrażaniu nowych projektów oraz wysoką dostępność komponentów sterowania w ramach obsługi posprzedażowej.

Transportowanie i sortowanie kartoników z herbatami.

Transportowanie i sortowanie kartoników z herbatami.

W ciągu trzech tygodni wymieniono całe sterowanie maszyny oraz od podstaw napisano kody źródłowe, co poprzedzone było miesięczną analizą pracy maszyny. W projekcie wykorzystano sterownik Mitsubishi Electric serii Q z modułem Motion oraz 13 osi serwonapędów. Podniesiono również poziom bezpieczeństwa maszyny, zgodnie z obecnymi normami.
Ze względu na zaawansowanie projektu, pojawiające się problemy były eliminowane na bieżąco z zaangażowaniem Działu Technicznego Mitsubishi Electric. Kierownik SS&ES podkreśla, że plan był bardzo ambitny i gdyby nie korzyści, które dawało stworzenie go od podstaw, nie zdecydowałby się na podobny krok.

Pakowanie herbat do kartoników.

Pakowanie herbat do kartoników.

Obecnie, po dwóch latach prawidłowego działania maszyny, wykonywany jest kolejny projekt wykorzystując potencjał elastyczności maszyny. Inżynierowie z Twinings edytując program, wdrażają nowe produkty na rynek herbaciany. Ponadto, Twinings zaufał rozwiązaniom Mitsubishi Electric, kupując kolejne maszyny pakujące herbatę w piramidki. Każda maszyna wyposażona jest w 3 sterowniki modułowe Q oraz aż w 60 serwonapędów!


„Lepiej zapobiegać niż leczyć”

– to przysłowie jest kwintesencją motywacji do renowacji parku maszynowego w firmie Twinings. Potrzeby zmian wynikają z eksploatacji maszyn i są nieuniknione w procesach produkcyjnych. Michał Kuzikowski akcentuje, że konieczność wymiany sterowania była prędzej czy później nieunikniona, a dodatkowo, dzięki tej decyzji, firma zyskała większą wydajność procesu produkcyjnego. Najtrudniejszym momentem podczas realizacji projektu był końcowy etap, czyli zmiana mentalności ludzkiej i nauka pracy na nowych maszynach.
Na przykładzie firmy Twinings, światowego lidera w branży, można śmiało powiedzieć, że automatyzacja produkcji to zawsze zmiany na lepsze – tym bardziej z Mitsubishi Electric!”


O autorze

Paulina Misterska