Świeży powiew technologii

Inteligentny system wentylacyjny w Centrum Nauki „Kopernik” opracowała i wdrożyła firma Mitsubishi Electric.

Centrum Nauki „Kopernik” w Warszawie to jedna z najnowocześniejszych w Europie instytucji, z powodzeniem łączących naukę i kulturę z życiem codziennym. Obiekt, o całkowitej powierzchni ponad 20 tys. m2, rozpoczął działalność 5 listopada 2010 r. Już w pierwszym roku centrum zanotowało ponad milion wizyt. Ta popularność utrzymuje się do dziś. Ludzie z całej Polski, a także turyści z innych krajów, znoszą niewygody często wielogodzinnych kolejek po bilety. To świadczy o tym, jak bardzo potrzebna była tego rodzaju placówka.

prac_rob_1Centrum Nauki „Kopernik” prowadzi nowoczesną komunikację naukową poprzez interaktywne wystawy, prezentowane w tematycznych pracowniach edukacyjnych. Wystawy pokazują i praktycznie wyjaśniają zagadnienia naukowe. Misją centrum jest inspirowanie do debat i dyskusji, jak również działania z pogranicza nauki i sztuki. By sprostać oczekiwaniom zróżnicowanej grupy gości, centrum poszukuje wciąż nowych form działalności, często wykraczając poza udostępnianie wystaw stałych. Placówka zajmuje się również organizacją debat, wykładów, warsztatów, gier społecznych, zajęć laboratoryjnych, a nawet pokazów teatralnych i filmowych.

budynek_5Centrum Nauki „Kopernik” to nie tylko wspaniała ekspozycja i eksponaty. Sam budynek, co było założeniem wstępnym przy projektowaniu całości, jest pomnikiem nowoczesnej architektury i eksponuje inteligentne systemy wewnętrzne. Od samego początku zarządzanie tak dużą powierzchnią wystawienniczą oraz zapewnienie komfortu termicznego zwiedzającym było nie lada wyzwaniem. Budynek składa się z dwóch pięter i imponującej powierzchni typu open space, a liczba zwiedzających jest bardzo zmienna. W związku z tymi czynnikami zdecydowano się na zastosowanie większej liczby napędów o małych mocach. Umożliwiło to precyzyjne reagowanie na zmiany i optymalne sterowanie temperaturą na mniejszych przestrzeniach. Kolejnym, nie mniej ważnym czynnikiem dla tej inwestycji, była optymalizacja zużycia energii. Algorytm sterowania silnikami z optymalizacją wzbudzenia (OEC), opracowany przez Mitsubishi Electric i zaimplementowany w przetwornicach serii D700 i F700, stał się idealnym rozwiązaniem dla tak nowoczesnego budynku. Ponieważ dla władz centrum fundamentalną sprawą jest bezpieczeństwo zwiedzających, ryzyko awarii i przerw technicznych musiało być zredukowane do minimum. Wszystkie eksponaty oraz zainstalowane systemy musiały spełniać najwyższe światowe standardy jakościowe oraz posiadać najwyższy stopień użyteczności. Z tych właśnie przyczyn wybrano przetwornice częstotliwości Mitsubishi Electric jako rozwiązanie idealne do zrealizowania tak nowatorskiego i prestiżowego projektu, gdzie na co dzień spotyka się technologia, nauka i sztuka! Spotkajmy się więc w Centrum Nauki „Kopernik”.


O autorze

Grzegorz Kozioł