Twój pierwszy sterownik PLC – KURS

„Twój pierwszy Sterownik PLC” to szkolenie pozwalające użytkownikowi na zapoznanie się z podstawowymi zasadami budowy i działania sterowników PLC. Szkolenie przeznaczone jest dla osób, które chcą poznać świat sterowników programowalnych i dowiedzieć się na prostych przykładach w jaki sposób je wykorzystać.

Zadajmy sobie pytanie Dlaczego warto poznać ten świat?

Odpowiedź jest bardzo prosta. We wszystkich urządzeniach mechanicznych, które znamy z codziennego życia występuje jakiś sposób sterowania. Niektóre są bardzo proste jak odkurzacz, w którym sterowanie skupia się na funkcjach włącz\wyłącz oraz zmiana mocy ssania. Natomiast już pralka posiada zestaw różnych programów, tzw. Sekwencji, dzięki którym jesteśmy w stanie wyprać różnego rodzaju materiały w różnym czasie i przy zadanej temperaturze. Wszystkie parametry jak prędkość obrotowa bębna, czy kierunek obrotu, ilość podawanej wody czy środka piorącego ściśle określa program na wbudowanym sterowniku. Przykłady można mnożyć od robota kuchennego, przez automatycznie zamykane żaluzje czy szczoteczkę elektryczną. Wyjdźmy zatem z domu i zobaczmy gdzie również wykorzystywane jest sterowanie. Światła na skrzyżowaniu, rogatki na przejeździe kolejowym i w końcu zakład produkcyjny. Ten ostatni przykład prowadzi nas do świata automatyki przemysłowej, gdzie bezwzględnie w każdej maszynie produkcyjnej niezbędne będzie urządzenie sterujące.


Do prezentacji użyty został sterownik PLC serii FX3. Kurs jest w języku angielskim (bardzo prostym i wyraźnym) ale to powinno tylko zachęcić Cię do oglądania! Dlaczego? Ponieważ nauczysz się wielu technicznych słówek, niezbędnych w zawodzie automatyka!

 

INTRO

Określa niezbędne informacje, które powinniśmy znać przed przystąpieniem do kursu takich jak dostępnymi instrukcjami obsługi urządzenia aby zapewnić bezpieczeństwo sobie, osobom postronnym jak i zapobiec ewentualnemu uszkodzeniu sprzętu.

Rozdział I

Czym jest „Sterowanie Sekwencyjne” – rozdział definiuje czym jest sterowanie sekwencyjne, oraz jak wygląda takie sterowanie w praktyce. Opisuje również urządzenia które w takim sterowaniu uczestniczą. Poznajemy tutaj definicję przekaźnika i jego roli w procesie sterowania, a także sposoby podłączenia w układzie i w konsekwencji sekwencyjnego działania.

Rozdział II

Czym jest „PLC” – w tym rozdziale więcej o budowie sterownika programowalnego. Znajdziemy tutaj również metody podłączania urządzeń do wejść i wyjść sterownika oraz opis rejestrów wewnętrznych sterownika. Pokazana została prosta metoda programowania w tzw. drabince.

Rozdział III

GX Works 2 – rozdział w którym użytkownik zapoznaje się z działaniem oprogramowania narzędziowego do sterowników Mitsubishi Electric GX Works 2. Przedstawia metody użycia przycisków funkcyjnych, metodę wgrywania programu do pamięci sterownika, oraz sprawdzanie poprawnego działania programu.

Rozdział IV

Instrukcje Sekwencyjne – rozdział definiuje czym są instrukcje sekwencyjne, poznajemy w nim różne metody programowania oraz listę podstawowych instrukcji niezbędnych przy programowaniu jak Liczniki, Timery, instrukcje SET, RESET.

Rozdział V

Ćwiczenia – rozdział, w którym użytkownik może sprawdzić swoją podstawową wiedzę na konkretnym przykładzie ze sterowania ruchomymi schodami.

Podsumowanie

Firma Mitsubishi Electric oferuje poza seria sterowników kompaktowych znanych jak serii FX3 również sterowniki modułowe Q. Program GX Works 2 (więcej o sterownikach PLC w GX Works w artykule Symulacja sterownika PLC w GX Works3) pozwala na programowanie obu tych serii. Podsumowanie zwraca uwagę na różnice w sterownikach kompaktowych i modułowych.