Robot zmienia
druk 3D w sztukę

 

Druk 3D dzięki naukowcom z University of the West of England (UWE) w Bristolu w Anglii zyskał zupełnie nową perspektywę. Co zyskujemy zamiast dokładnego odtwarzania danych cyfrowych? Badanie możliwości kreatywnej interakcji i jak najszerszego wykorzystania właściwości i łączenia materiałów. Głównym bohaterem projektu jest elastyczny robot przemysłowy Mitsubishi Electric z ramieniem przegubowym serii RV.


 
druk 3D

Wyzwanie: druk 3D – odkrywanie kreatywnych możliwości.

Wytwarzanie addytywne to obecnie standard w produkcji prototypów, małych serii i części o skomplikowanych kształtach. By zapewnić odpowiednie działanie, ten proces jest bardzo precyzyjnie kontrolowany. Warto zauważyć, że sam druk 3D nie ogranicza się do dokładnego odtwarzania danych cyfrowych. CFPR (Centrum Badań Fine Print) bada, w jaki sposób interaktywna „zabawa” procesem może wpływać na właściwości i kształty materiałów. Sprawdza także, jakie kreatywne i innowacyjne możliwości oferuje.

Rozwiązanie: sześcioosiowy robot typu MELFA RV-7FLM.

W przeciwieństwie do konwencjonalnych maszyn drukujących 3D z trzema osiami liniowymi (XYZ), ramię robota może również manipulować materiałami we wszystkich orientacjach. Dzięki niezawodnemu interfejsowi programistycznemu umożliwia sterowanie w czasie rzeczywistym i może współpracować z oprogramowaniem opracowanym w ramach CFPR. Robot MELFA RV-7FLM musi bardzo szybko i dynamicznie reagować na zmiany właściwości materiału (np. lepkości) i konstrukcji drukowanego przedmiotu.

Wynik: nowe formy wypowiedzi artystycznej i zastosowań komercyjnych.

Wiedzę z zakresu ceramiki, żywic światłoutwardzalnych i tworzyw termoplastycznych wykorzystano w pracy nowej platformy robota. Prowadząc eksperymenty, podczas których badano granice możliwości materiałów nadających się do druku 3D, takich jak PLA (kwas polimlekowy), ujawniono właściwości materiału, np. przezierność lub zdolność rozciągania się do najcieńszych nici. Podsumowując, eksperymenty służyły do tworzenia dzieł artystycznych z tworzyw sztucznych, ceramiki i żywic. Ich proces produkcji można następnie wdrożyć do zastosowań przemysłowych.

Sprawdziliśmy oferty kilku producentów robotów, zanim zdecydowaliśmy się na Mitsubishi Electric. Potrzebowaliśmy swobody ruchu i otwartego środowiska programistycznego. Reasumując, ostatecznie przekonały nas przystępna cena pakietu robota i doskonałe wsparcie techniczne.Dr Paul O'Dowd, Asystent naukowy, Centrum Badań Fine Print Uniwersytet Zachodniej Anglii

Zobacz, jak w druku 3D sprawdza się elastyczny robot przemysłowy Mitsubishi Electric MELFA RV-7FLM