Zwiększanie wydajności, redukcja kosztów i szybkie reagowanie na potrzeby klientów są niezbędne, aby zachować konkurencyjność w przemyśle. Współcześnie trudno to osiągnąć bez robotyzacji. Jednak dla małych i średnich przedsiębiorstw koszty inwestycji mogą być sporym wyzwaniem. Jak w takim razie sfinansować robotyzację?
Jednym z podmiotów oferujących pomoc w kwestii finansowania robotyzacji jest Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości. Została powołana, aby wspierać firmy w transformacji cyfrowej, m.in. właśnie w procesie automatyzacji. Z związku z tym FPPP oferuje obecnie 30 różnych instrumentów finansowych skupiających się na kilku obszarach: inwestycjach, dotacjach, pożyczkach i podatkach. Jednym z proponowanych narzędzi jest FPPP Nawigator Finansowy (przemyslprzyszlosci.gov.pl/nawigatorfinansowy). Pozwala on przedsiębiorcy na przeanalizowanie potrzeb firmy i wybranie odpowiedniego źródła finansowania. Po wyborze wielkości firmy oraz rodzaju wsparcia, którym przedsiębiorstwo jest zainteresowane, narzędzie proponuje możliwe sposoby na finansowanie robotyzacji.
Finansowanie robotyzacji i automatyzacji – sposoby
Ulga na robotyzację
Ulga na finansowanie robotyzacji (jednorazowy odpis amortyzacyjny w wysokości do 100 tys. zł rocznie)
Leasing operacyjny
Regionalne programy wsparcia innowacji
Pożyczki dla innowacyjnych firm
Dotacje na roboty przemysłowe
Podsumowując, całkowity koszt inwestycji można podzielić na kilka składników i w miarę potrzeb oraz możliwości finansować je z różnych źródeł. W związku z tym przykładowe kategorie wydatków mogą obejmować: zakup urządzeń, zakup oprogramowania, dostosowanie budynków (nośność podłogi, zabezpieczenia, instalacja elektryczna), zatrudnienie i szkolenie pracowników obsługujących roboty.