Maszyna do termoformowania
– oszczędność miejsca

 

Dzięki kompaktowym komponentom do automatyzacji Mitsubishi Electric, Riverside Medical Packaging opracowało zajmującą bardzo mało miejsca maszynę do pakowania blistrów pod marką Shawpak. Warto zauważyć, że nowa maszyna do termoformowania, której długość nie przekracza 2 m, może zastąpić konwencjonalne linie pakujące. Ich długość wynosi nawet 20 m.


 
Maszyna do termoformowania

Wyzwanie: zwiększyć wydajność pakowania w czystym pomieszczeniu.

Przestrzeń produkcyjna to cenny towar, który musi być optymalnie wykorzystany. Tylko wtedy firma będzie przynosiła zyski. Przede wszystkim dotyczy to środowisk produkcyjnych w pomieszczeniach czystych, których utrzymanie wiąże się z wysokimi kosztami. Może to zmniejszyć zwrot z inwestycji. Ważnym aspektem jest to, że tradycyjne maszyny do termoformowania do pakowania produktów medycznych z trudem mogą sprostać współczesnym wymaganiom w zakresie elastyczności systemu, optymalizacji procesu i przepustowości.

Rozwiązanie: nowa koncepcja maszyny oparta na kompaktowym PLC.

Najważniejsza innowacja maszyny Shawpak to proces formowania, napełniania i zamykania, ponieważ odbywa się na bębnie, a nie na liniowym systemie przenośnikowym. Oszczędność miejsca umożliwia zintegrowane rozwiązanie sterujące oparte na kompaktowym sterowniku PLC serii MELSEC L. Warto zaznaczyć, że sterownik PLC wyposażono w serwosterowanie i moduły bezpieczeństwa MELSEC-WS oraz HMI z serii GOT2000. Jako opcję zintegrowano robota z ramieniem przegubowym MELFA RV-F. Warto zauważyć, że wszystkie komponenty są połączone za pośrednictwem otwartej sieci CC-Link. Aby zapewnić optymalną funkcjonalność od samego początku byliśmy zaangażowani w rozwój, koncepcję i wdrożenie rozwiązania.

Efekt: optymalne wykorzystanie czystej przestrzeni.

Reasumując, zastosowanie formatu obrotowego sprawiło, że maszyny Shawpak mogą mieć zaledwie 1,5 m długości. W związku z tym zajmują mniej niż 2 m² powierzchni. W rezultacie takie rozwiązanie przyczyniło się do zmniejszenia przestrzeni nawet o 95% w porównaniu do konwencjonalnej maszyny do pakowania blistrów. Ponadto innowacyjna konstrukcja zwiększa wszechstronność i elastyczność procesów pakowania, ponieważ różne rolki formujące można bardzo łatwo wymienić. Dlatego można lepiej wykorzystać materiał opakowania i zmniejszyć ilość odpadów. Przede wszystkim, dodając ramię robota do załadunku, jeszcze bardziej zwiększamy produktywność. Ułatwiamy utrzymanie kontrolowanego, czystego środowiska w pomieszczeniu.

W realizacji tego projektu w dużym stopniu polegaliśmy na Mitsubishi Electric. Ponieważ była to dla nas zupełnie nowa koncepcja, potrzebowaliśmy dostawcy, który byłby w stanie dostarczyć PLC, serwomechanizmy i aspekty indeksowania, a także korzystny pakiet integracji robotów.David Shaw, CEO, Opakowania medyczne Riverside

Zobaczcie oszczędzającą miejsce maszynę do termoformowania!