Ulga na robotyzację
– zasady

 

Polski rząd zapowiedział uruchomienie w 2021 roku nowej ulgi na robotyzację. Dzięki niej będzie można odliczyć 50% kosztów poniesionych na inwestycje w robotyzację, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa i rodzaju branży.
.

 
icon

Nowych robotów i cobotów

icon

Oprogramowania

icon

Osprzętu (np. torów jezdnych, obrotników, sterowników, czujników ruchu, efektorów końcowych)

icon

Urządzeń bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP), szkolenia dla pracowników, którzy będą obsługiwali nowy sprzęt

Ulga na robotyzację to nowy pomysł Ministerstwa Finansów. Resort chce dzięki niej zwiększyć liczbę robotów w produkcji przemysłowej, poprawić wydajność produkcji i obniżyć jej koszty, a także utrzymać światowe trendy w polskiej gospodarce. Szacuje się, że dzięki uldze liczba robotów w Polsce zwiększy się ponad dwukrotnie (z 13,6 tys. na koniec 2018 roku). Wzrośnie wydajność produkcji, obniżą się jej koszty oraz poprawi się jakość i elastyczność produkcji, a w efekcie jej konkurencyjność. Robotyzacja pozwoli na też wyeliminowanie ciężkiej i monotonnej fizycznej pracy ludzkiej.

Dla kogo ulga?


Zgodnie z zapowiedziami ulga na robotyzację ma być zbliżona w swojej konstrukcji do wykorzystywanej przez przedsiębiorców ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Z ulgi na robotyzację będą mogły skorzystać wszystkie firmy, bez względu na wielkość lub branżę. Obejmie ona zarówno płatników PIT, jak i CIT. Koszty na robotyzację przedsiębiorcy będą mogli odliczyć w ciągu roku podatkowego, a w momencie składania rocznego zeznania podatkowego dokonają dodatkowego odpisu (tak jak przy uldze na prace badawczo-rozwojowe). Ulga będzie obowiązywać przez pięć lat – do końca 2025 roku.

Z szacunków Ministerstwa Rozwoju wynika, że w tym czasie łączne koszty ulgi na robotyzację zamkną się w kwocie 1,1 mld zł. Wprowadzenie ulgi będzie kosztować budżet państwa ok. 150 milionów zł w pierwszym roku jej obowiązywania. Według szacunków koszty ulgi, wraz z popularyzacją inwestycji robotycznych, będą wzrastać, a w ostatnim roku funkcjonowania ulgi wyniosą ok. 315 mln zł.

ulga na robotyzację
icon

Przemysł samochodowy

icon

FMCG

icon

FOOD

icon

Live science

icon

Elektronika