Załadunek pieca spiekalniczego
przy użyciu robota

 

Firma JAM Automation zautomatyzowała swoje linie produkcyjne. Specjalistów z JAM Automation kompleksowo wspierało Mitsubishi Electric. Modułowa aplikacja manipulacyjna ze specjalnym chwytakiem, robotem i systemem wizyjnym może być łatwo dostosowana do podobnych zadań w dowolnym formacie. Dowiedzcie się, jak wygląda załadunek pieca spiekalniczego przy użyciu robota.


 
Załadunek pieca spiekalniczego

Wyzwanie: obsługa wrażliwych części w trudnym środowisku przemysłowym.

Ze względu na dużą wrażliwość na uderzenia i ciśnienie ceramicznych nośników wyprasek proszkowych, a także niejednorodny wyciek wsadów, powszechnie uważano, że załadunku i rozładunku pieców do spiekania nie da się zautomatyzować. Warto zauważyć wady procesów wykonywanych ręcznie. Ze względu na wysokie naprężenia i nieczystości są powolne. Dlatego też są podatne na błędy i w efekcie nieekonomiczne. Robot musiałby być szczególnie czuły i inteligentny. Dodatkowym wymaganiem była modułowość rozwiązania, aby można było przenieść je na inne aplikacje.

Rozwiązanie: załadunek pieca spiekalniczego z samowystarczalnym robotem SCARA z serii RH-FH-D.

Mitsubishi Electric dostarczyło pneumatycznie i elektrycznie sterowany chwytak razem z robotem o udźwigu 20 kg i powtarzalności ± 0,015 mm. Ponieważ Robota wyposażono w system wizyjny, rozpoznaje kończące się części i przenosi je do odpowiednich pojemników. Mając na uwadze to, że robot pracuje w pobliżu pieca, został również wyposażony w mieszek chroniący przed ciepłem i ciałami obcymi. Specjalny chwytak nie przewodzi ciepła. Dlatego ciepło resztkowe spiekanych części nie przechodzi do robota.

Efekt: przenośna koncepcja automatyzacji.

Podsumowując, opracowane rozwiązanie zwiększa przepustowość, zmniejsza ilość odpadów i przejmuje stresujące i obarczone ryzykiem procesy. Robot zaprojektowano tak, aby można go było dostosować do innych specyficznych zastosowań w metalurgii proszków. A także do nowych obszarów działalności, np. obrabiarek. Profesjonalne wsparcie firmy Mitsubishi Electric pomaga zorientowanemu na klienta i wysoce wyspecjalizowanemu Partnerowi w uzyskaniu lepszej pozycji na rynku. Użytkownik końcowy zyskuje do wyboru więcej opcji.

Utrzymujemy partnerstwo z firmą Andersen, która w razie potrzeby dostarcza know-how i wspiera nasze rozwiązania. Jednak naszym najważniejszym partnerem w tym zakresie, który jest z nami od samego początku, jest Mitsubishi Electric.Jürgen Uthoff, Partner wykonawczy, JAM Automation

Polecamy