Jak sfinansować
robotyzację?

 

Pandemia koronawirusa odcisnęła piętno na wszystkich aspektach życia i gospodarki. Spadek popytu, przerwane łańcuchy dostaw, zachorowania wśród pracowników, wymagania sanitarne – nowe wyzwania wpływają na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw. Priorytetem staje się redukcja kosztów, zmniejszenie uzależnienia od zewnętrznych dostawców oraz zapewnienie ciągłości produkcji. Rozwiązaniem może być robotyzacja.

 

Każda decyzja wpływająca na przyszłą sytuację przedsiębiorstwa powinna uwzględniać szerszy kontekst, w tym zmiany następujące w przemyśle niezależnie od pandemii. Prawdopodobnie najważniejszą z nich jest trwająca czwarta rewolucja przemysłowa postępująca w kierunku jak największej automatyzacji i robotyzacji produkcji, wykorzystania wszelkich dostępnych danych na temat procesów. W rezultacie spodziewany jest znaczny wzrost wydajności i jakości przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów produkcji. Prawdopodobnie Przemysł 4.0 okaże się skutecznym antidotum na problemy, których nie doświadczaliśmy, kiedy zaczynała się kształtować jego koncepcja.

Jak wykorzystać szansę? Trzeba automatyzować i robotyzować przemysł i to jak najszybciej. Coś już w tym zakresie drgnęło. Nadal mamy w Polsce najniższy w Europie wskaźnik robotyzacji: 46 jednostek na 10 000 osób zatrudnionych w przemyśle, ale niedawno wynosił on ledwie 14. Dla porównania średni współczynnik dla Europy wynosi 114. Czesi osiągnęli wartość 135 a Niemcy 338 (dane za 2019 rok opublikowane przez International Federation of Robotics).
Wśród kilku najważniejszych przeszkód na drodze do robotyzacji produkcji przedsiębiorcy wymieniają to, jak sfinansować robotyzację. Ten problem można rozwiązać na wiele sposobów. Jednym z nich jest dywersyfikacja źródeł finansowania inwestycji. Jedną inwestycję można finansować z różnych źródeł: leasingu, funduszy europejskich, programów badawczych. A także innych źródeł, które pojawiają się jako nowe możliwości finansowania inwestycji.

icon

Prezydent RP 19 lipca w 2017 roku podpisał nowelizację ustaw o PIT i CIT

icon

Umożliwiła ona przedsiębiorcom dokonywanie jednorazowych odpisów amortyzacyjnych w wysokości do 100 tys. zł rocznie

icon

Można w ten sposób zaoszczędzić do około 17,7 tys. zł

icon

Z tej formy rozliczeń z fiskusem mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy w danym roku podatkowym dokonają zakupu maszyn lub urządzeń (grupy 3-6 oraz 8 Klasyfikacji Środków Trwałych) za kwotę co najmniej 10 tys. złotych

icon

Wysokość jednorazowego odpisu amortyzacyjnego może sięgać do 100 tys. złotych rocznie

icon

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wpłat na poczet nabycia środków trwałych, które zostaną dostarczone w kolejnych latach

Jak sfinansować robotyzację – ulga


W Polsce dostrzeżono problem braku środków na robotyzację. W efekcie pojawił się pomysł uruchomienia rządowych programów pomocowych, powstała także specjalna ustawa o robotyzacji.

Trwają prace nad kolejną ustawą umożliwiającą odliczenie 50 procent kosztów uzyskania przychodów poniesionych na inwestycje w robotyzację. Ma ona obowiązywać od 2021 roku do końca 2025 roku. Będzie dotyczyła wszystkich firm płacących PIT lub CI. Bez względu na wielkość i branżę.

Koszty na robotyzację będzie można odliczyć w ciągu roku podatkowego. W momencie składania rocznego zeznania podatkowego przedsiębiorcy dokonają dodatkowego odpisu. Podobnie do ulgi na prace badawczo-rozwojowe.

Od podstawy opodatkowania będzie można odliczyć 50% kosztów kwalifikowanych związanych z: zakupem lub leasingowaniem nowych robotów i cobotów, oprogramowania, osprzętu (np. torów jezdnych, obrotników, sterowników, czujników ruchu, efektorów końcowych), urządzeń bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP), szkoleniem pracowników, którzy będą obsługiwali nowy sprzęt.

Jak sfinansować robotyzację

Niedaleka przyszłość


Nie wiadomo, jak długo potrwa letarg spowodowany pandemią. Można oczekiwać, że w fazie wybudzania gospodarki pojawią się nowe możliwości inwestycyjne. Prawdopodobnie szansę na wzrost obrotów dostrzegą producenci i fundusze leasingowe. Miejmy nadzieję, że zaowocuje to atrakcyjnymi ofertami zwiększającymi powszechną dostępność robotyzacji i automatyzacji.