Robotyzacja w branży automotive dynamicznie się rozwija. W związku z tym sektor ten należy do najsilniej zautomatyzowanych i zrobotyzowanych. W fabrykach pojazdów, które obsługują ogromną liczbę części i różnorodne procesy, istnieje potrzeba rozwiązania różnych problemów. Należą do nich takie kwestie jak: reagowanie na mieszaną produkcję wielu różnych modeli samochodów, poprawa szybkości i jakości produkcji. A także uwzględnienie bezpieczeństwa pracowników i zaangażowanie w środowisko inicjatywy ukierunkowane.
Robotyzacja w branży automotive to przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo. Ze względu na zastosowanie robotów w procesie produkcji ryzyko popełnienia błędu spada niemalże do zera. Nie ma tu mowy o czynniku ludzkim, czyli omylności i nieuwadze. Nic takiego nie może mieć miejsca przy produkcji podzespołów do samochodów czy samolotów. Ponieważ od nich wymagamy niezawodności oraz pewnej i bezpiecznej eksploatacji. Żadna linia produkcyjna, w której nanoszenie powłoki odbywa się ręcznie, nie jest w stanie zapewnić takiej precyzji, efektywności i wydajności jak rozwiązanie zautomatyzowane.
Wydajność i efektywność to kolejne atuty, jakie ma robotyzacja w branży automotive. Przede wszystkim roboty współpracujące z zaawansowanymi technologicznie maszynami są po prostu szybsze. W porównaniu do pracy ludzkiej – zdecydowanie bardziej wydajne. Z pewnością istotną zaletą zrobotyzowanych i zautomatyzowanych rozwiązań jest to, że w celu wykorzystania linii do produkcji innego elementu należy jedynie przeprogramować robota.
Automatyzacja jest także uzasadniona ekonomicznie. Stanowiska zrobotyzowane dają realne oszczędności – roboty mogą pracować 24 godziny na dobę. Gdyby nie automatyzacja, zapewnienie takiej ciągłości produkcji wymagałoby zaangażowania w proces sporej grupy pracujących zmianowo pracowników.
Polecamy
Kompaktowa stacja lutownicza
EUTEC GmbH współpracuje od prawie 10 lat z Mitsubishi Electric i wyposaża coraz więcej stacji lutowniczych w roboty zamiast konwencjonalnych systemów pozycjonowania.
Zobacz więcejZaładunek pieca spiekalniczego przy użyciu robota
Modułowa aplikacja manipulacyjna ze specjalnym chwytakiem, robotem i systemem wizyjnym może być łatwo dostosowana do podobnych zadań w dowolnym formacie.
Zobacz więcejObniżenie kosztów eksploatacji
Za pomocą systemów automatyki przemysłowej firmy Mitsubishi Electric została stworzona nowoczesna i w pełni zautomatyzowana instalacja.
Zobacz więcejRodziny robotów Mitsubishi Electric
W naszej ofercie znajdziesz precyzyjne, lekkie i kompaktowe roboty Mitsubishi Electric podstawowej i najwyższej klasy wydajności oraz coboty MELFA Assista.
Zobacz więcej