Montaż
z podajnikiem wibracyjnym

 

Częste zadanie robota to pobieranie losowo rozmieszczonych elementów i ich precyzyjne odłożenie w miejscu docelowym. Warto zaznaczyć, że jest tak także w przypadku aplikacji montażu przewlekanego (THT). Detale pobiera się z podajników wibracyjnych, aby na samym końcu zostać zamontować je na płycie obwodu drukowanego (PCB). Zobaczcie, jak wygląda montaż z podajnikiem wibracyjnym.


 
Montaż z podajnikiem wibracyjnym

Montaż z podajnikiem wibracyjnym, charakteryzuje się montażem większych komponentów, takich jak kondensatory lub złącza. Robot pobiera części z kosza, praca najczęściej jest częściowo zautomatyzowana.
warto zauważyć, że w procesie tym korzysta się z systemów Poka Yoke. Dlaczego? Ponieważ pozwalają na wyeliminowanie błędów.
Pracę ręczną można w tym procesie zautomatyzować. Dzięki temu pracownicy zyskują zastępstwo w nudnych, powtarzalnych zadaniach. Unikamy także błędów ludzkich (kontrola jakości jest wykonywana natychmiastowo). Ze względu na to nie musimy stosować systemów Poka Yoke. Nie trzeba tworzyć szczegółowych instrukcji, szkolić nowych pracowników.

Komponenty mogą być pobierane z palet (rozwiązanie najtańsze, ale nie w pełni automatyczne), podajnika wibracyjnego (rozwiązanie automatyczne, ale nieelastyczne) lub kosza (rozwiązanie elastyczne, ale jest to droga technologia). Montaż detali odbywa się na płycie drukowanej nieruchomej. Zapewnia to wysoką precyzję. Montaż może odbywać się także w trakcie ruchu, że względu na to, że wtedy skracamy czas cyklu.

icon

Pracownicy zyskują zastępstwo w nudnych, powtarzalnych zadaniach

icon

Unikanie błędów ludzkich

icon

Nie trzeba stosować systemów Poka Yoke

icon

Brak konieczności tworzenia szczegółowych instrukcji, szkolenia nowych pracowników

Polecamy