Roboty współpracujące
w branży elektronicznej

 

Branża elektroniczna należy do najszybciej rozwijających się dziedzin gospodarki. Jej specyfika polega między innymi na tym, że cykl życia produktów jest względnie krótki. Ze względu na to klienci oczekują, że nowe wersje urządzeń będą się pojawiały na rynku co kilka lat lub częściej. Zaspokojenie tych potrzeb, a więc i utrzymanie pozycji na rynku, wymaga dostosowania fabryk do produkcji zarówno długich serii (z możliwością szybkiego wprowadzania modyfikacji na podstawie badania rynku), jak i krótkich serii prototypowych i demonstracyjnych. Pomóc mogą w tym roboty współpracujące.

 
icon

Bezpieczne ‒ mogą współpracować z ludźmi bez dodatkowych zabezpieczeń

icon

Uniwersalne ‒ można je wyposażać w szeroką gamę narzędzi (w tym do wkręcania) oraz chwytaków

icon

Wydajne ‒ można je bardzo szybko przezbroić i „nauczyć” wykonywania nowych czynności

icon

Atrakcyjne ekonomicznie ‒ nie potrzebują robotyków ani programistów – mogą je obsługiwać pracownicy

 

Roboty współpracujące o najwyższej wydajności i precyzji


Mitsubishi Electric produkuje sześcio- i czteroosiowe roboty współpracujące o najwyższej wydajności i precyzji. Idealnie nadają się do użycia na liniach produkujących urządzenia elektroniczne o dowolnym stopniu złożoności. Wyróżnia je powtarzalność pozycjonowania na poziomie 0,02 mm i bardzo krótki czas cyklu. Dzięki temu świetnie sprawdzają się przy montażu elektroniki.

Roboty czteroosiowe są doskonałe przede wszystkim we wkręcaniu śrub, wkrętów, pozycjonowaniu elementów. Warto zauważyć, że roboty sześcioosiowe kapitalnie nadają się do ładowania i rozładowywania maszyn. Sprawdzą się także w przenoszeniu montowanych modułów pomiędzy stanowiskami, inspekcji, montażu obudów, obracaniu modułów na stanowiskach montażowych.

Godne uwagi jest to, że montaż prototypów i krótkich serii doświadczalnych to idealne wyzwanie dla robotów współpracujących. Coboty mogą pracować zarówno przy taśmie produkcyjnej, jak i w laboratorium. Wspomagają przy tym montaż pojedynczych egzemplarzy i krótkich serii.

Czujniki zintegrowane z robotami mogą być wykorzystane do kontroli jakości w miejscu montażu. W ten sposób można sprowadzić liczbę braków schodzących z taśmy praktycznie do zera. Nawet bez montażu dodatkowych czujników można wykorzystać informacje pochodzące z serwomechanizmów napędzających ramię.

Kontrolery robotów są przystosowane do współpracy z urządzeniami brzegowymi i warstwą IT. Dzięki temu wyposażona w nie fabryka może w prosty sposób spełnić wymagania Przemysłu 4.0. Komunikacja między robotem a siecią upraszcza montaż urządzeń w wielu wersjach i wariantach. Bardzo szybko można przeprogramować robota, nawet do wytworzenia pojedynczego egzemplarza.

roboty współpracujące

Polecamy