Sztuczna inteligencja
wspomagająca bezpieczeństwo

 

Kiedy powstał pomysł wprowadzenia niewielkich robotów w bezpośrednie otoczenie stanowisk obsługiwanych przez ludzi, pojawił się problem. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom, którzy przez przypadek lub nieuwagę znajdą się na drodze ramienia robota albo w pobliżu działającego narzędzia (wkrętarki, zgrzewarki itp.)? Kwestię tę rozwiązano, wyposażając coboty w czujniki siły. Reagują natychmiast, jeśli któraś z ruchomych części robota dotknie przeszkody. W zależności od zaprogramowanego sposobu obsługi takiego zdarzenia, robot może zatrzymać się w miejscu albo wrócić do wcześniej zdefiniowanej pozycji. Jak sztuczna inteligencja wspomaga bezpieczeństwo?


 
sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja to sposób na podniesienie standardu bezpieczeństwa. Robot, który uzyska „świadomość” tego, co dzieje się w jego otoczeniu, będzie zachowywał się podobnie. Wykona zaprogramowaną czynność, ale za każdym razem w czasie rzeczywistym będzie mógł zmodyfikować sposób, w jaki to zrobi. Jeśli napotka na swojej drodze przeszkodę, zdecyduje, czy przerwać czynność i znieruchomieć, czy też raczej obliczyć nowy tor ruchu ramienia i dokończyć zadanie, poruszając się nieco inaczej, niż przewidział programista.

To nie jest łatwe zadanie, a przymiarki do jego realizacji stały się możliwe dopiero w okresie intensywnego rozwoju technik wykorzystujących sztuczną inteligencję w celu analizy obrazów. Coboty, oprócz zmysłu dotyku, zostały wyposażone we wzrok. Technicznie wygląda to zupełnie inaczej niż u ludzi i zwierząt. Oczy robotów nie muszą być z nimi związane, osadzone w głowie, czymkolwiek ta głowa by nie była. Robot może „widzieć” przy pomocy zestawu wielu kamer rozmieszczonych w starannie dobranych miejscach wokół stanowiska pracy.

Obraz z kamer jest surowcem. Sztuczna inteligencja może wykorzystać go dowolnie. Może służyć do wykrywania i przewidywania kolizji, poszukiwania optymalnej trajektorii ramienia, sortowania detali, lokalizacji środków transportu, kontroli jakości. Ta technologia stwarza niesłychanie dużo możliwości. Stymuluje także rozwój technik bazujących na rozpoznawaniu obrazu. Korzyści czerpią wszystkie zainteresowane strony: konstruktorzy robotów, technolodzy, badacze AI oraz, oczywiście, przedsiębiorcy „zatrudniający” roboty rozpoznające obraz.

icon

Coboty, oprócz zmysłu dotyku, wyposażono we wzrok

icon

Robot może „widzieć” przy pomocy zestawu wielu kamer rozmieszczonych w starannie dobranych miejscach wokół stanowiska pracy

icon

Sztuczna inteligencja wykorzystuje obraz z kamer do: wykrywania i przewidywania kolizji, poszukiwania optymalnej trajektorii ramienia, sortowania detali, lokalizacji środków transportu, kontroli jakości

Polecamy