Bo to się opłaca. Robotyzacja zwiększa wydajność, jakość, elastyczność i niezawodność produkcji. Wszystko to przekłada się na podstawowy cel każdego przedsiębiorstwa – zwiększenie zysków. Eksperci firmy doradczej Deloitte szacują, że w ciągu trzech lat automatyzacja może zapewnić średnie obniżenie kosztów o 22%.
Wdrażanie automatyzacji w Polsce
Ponad połowa polskich przedsiębiorstw nie rozpoczęła jeszcze wdrażania automatyzacji
36% z nich deklaruje, że w ich organizacjach pilotażowo pracuje zaledwie od 1 do 10 robotów
66% liderów polskich firm uważa, że ich przedsiębiorstwa dysponują zasobami ludzkimi i umiejętnościami pozwalającymi na zwiększanie poziomu automatyzacji
Od 2021 roku ma obowiązywać ulga na robotyzację, pozwalająca przedsiębiorcom na odliczenie 50 proc. kosztów poniesionych na inwestycje w robotyzację
Robot czy człowiek?
Roboty to też odpowiedź na problemy związane z zasobami ludzkimi. Nasze społeczeństwo się starzeje. Starsi, doświadczeni pracownicy przechodzą na emeryturę, a młodych jest za mało, by wypełnić luki kadrowe. Ale niedobór kadr jest tylko jednym z problemów. Do tego dochodzą jeszcze nieobecności, duża rotacja oraz rosnące oczekiwania finansowe pracowników. Tymczasem roboty są w stanie pracować 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, co zmniejsza uzależnienie produkcji od dostępności pracowników.
Automatyzacja nie jest zagrożeniem dla kadr i nie wiąże się z koniecznością zwolnień. Wręcz przeciwnie – umożliwia ona lepsze wykorzystanie zasobów ludzkich przedsiębiorstwa. Pracownicy mogą zostać przesunięci do bardziej zaawansowanych i angażujących czynności, podczas gdy prace powtarzalne wykonywane są przez roboty.
Dlaczego polscy przedsiębiorcy decydują się na robotyzację?
Zwiększenie mocy produkcyjnej zakładu
Redukcja kosztów produkcji
Konieczność zachowania jednakowego poziomu jakości produktów
Problemy z wypełnieniem luk kadrowych
Poprawa elastyczności linii produkcyjnych
Konieczność podniesienia bezpieczeństwa pracy pracowników
Decyzja zagranicznej centrali
Robotyzacja, której potrzebujesz!
Utrzymywanie konkurencyjności na rynku wymaga od zakładów produkcyjnych ciągłego zwiększania wydajności i jakości, równocześnie zmniejszając koszty. Wiele polskich firm boryka się z problemami kadrowymi, które wynikają z niskiego bezrobocia i czynników demograficznych. Gdy brakuje rąk do pracy, rozwiązaniem jest robotyzacja. Roboty mogą zająć się prostymi i powtarzalnymi czynnościami. Ludzie dzięki temu mogą być przesunięci na bardziej atrakcyjne stanowiska. Łatwiej jest przyciągnąć nowych pracowników, a przedsiębiorstwo dalej może się rozwijać.
Robotyzacja dla biznesu – zalety
Wyższa jakość
Elastyczność produkcji
Realne oszczędności
Lepszy komfort pracy
Większe bezpieczeństwo
Wzrost wydajności
Polecamy
Finansowanie robotyzacji
Coraz więcej firm decyduje się na inwestycje w rozwiązania zrobotyzowane, poszukując możliwości ich finansowania. W związku z tym podpowiadamy metody na finansowanie robotyzacji.
Zobacz więcejJak obliczyć zwrot z inwestycji?
ROI (z ang. Return On Investment) to wskaźnik, dzięki któremu obliczamy zwrot z inwestycji. Możemy dzięki temu ocenić, czy działania, które planuje podjąć przedsiębiorstwo, będą opłacalne i w jakim okresie.
Zobacz więcejUlga na robotyzację – zasady
Od 2021 r. zacznie obowiązywać ulga na robotyzację, która pozwoli odliczyć 50% kosztów poniesionych na inwestycje w robotyzację, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa i branży.
Zobacz więcejAutomatyzacja i robotyzacja w Japonii
Automatyzacja w Japonii – jakie czynniki ją kształtują i jakie inspiracje możemy z niej czerpać? Dowiedz się w naszym artykule!
Zobacz więcej