Szybkość z wyczuciem taktu
– kompaktowa stacja MRT

 

„Fiolki” – tak brzmi fachowa nazwa medycznych buteleczek, które zawierają np. szczepionki. Podwykonawca zajmujący się pakowaniem dla międzynarodowego koncernu farmaceutycznego poszukuje rozwiązania dla istniejącej już instalacji, do przesyłu i pakowania takich właśnie fiolek o różnych rozmiarach. Kompaktowa stacja MRT pozwoliła stworzyć modułowy system.


 
kompaktowa stacja MRT

Wyzwanie: maksymalna szybkość obsługi na minimalnej powierzchni.

Na rozbudowę pozostało nie więcej niż dwa metry kwadratowe powierzchni. Warto zauważyć, że szwajcarska firma Robotronic AG specjalizuje się w zautomatyzowanych stacjach. Spełniają one rygorystyczne wymagania przestrzenne.

Firma Robotronic skrótem MRT (Modular Robot Technology) określa swoje autorskie rozwiązanie modułowych stacji opartych o roboty. Zapewnia ono wysoką elastyczność. Kompaktowa stacja MRT (moduł podstawowy) posiada powierzchnię o rozmiarach 1,0 na 1,3 m oraz wysokości około 2,20 m. Koncepcja opiera się na łączeniu takich modułów w zależności od potrzeb. W całej instalacji zastosowano wyłącznie roboty przemysłowe firmy Mitsubishi Electric.

Rozwiązanie: kompaktowa stacja MRT pozwalająca stworzyć modułowy system.

Rdzeniem proponowanego rozwiązania obsługi pakowania fiolek są dwie cele MRT. Każda z nich wyposażona w jednego podwieszonego robota przegubowego oraz linii przenośnika z ośmioma śrubami pozycjonującymi, napędzanymi serwomotorami firmy Mitsubishi Electric. Cała instalacja składa się z wysuniętego odcinka doprowadzającego (transportującego, przesyłającego) fiolki oraz kolejno łańcucha dostarczającego opakowania. Na nim dostarczane są już opakowania z zawartością, tak zwane blistry, do procedury ostatecznego pakowania. Z boku znajduje się maszyna do termoformowania, w której powstaje blister. Aby uzyskać optymalne współdziałanie na wszystkich płaszczyznach, firma Robotronic musiała, obok budowy instalacji obsługującej, dopasować sąsiednie systemy. W ten sposób powstała dopasowana na miarę całościowa koncepcja zawierająca w sumie dwanaście serwonapędów Mitsubishi Electric.

Podsumowując, oba zabudowane w MRT roboty przemysłowe przejmują w tym rozwiązaniu obsługę fiolek. W tym celu pobierają chwytakami próżniowymi z linii dostawczej dwa szeregi w każdym po pięć sztuk fiolek i wkładają je do przygotowanych blistrów. Łańcuch dostarczający kartony pracuje przy tym płynnie bez zbędnych przerw.

Efekt: wydajność rzędu 300 fiolek na minutę.

Wstępny proces musi zatem przebiegać odpowiednio szybko. Szybkość pracy maszyny to 300 sztuk na minutę.

Reansumując, dynamika serw firmy Mitsubishi Electric charakteryzuje się, zwłaszcza na linii dostawczej, dużym przyspieszeniem i wysokimi momentami hamowania, przy równocześnie bardzo łagodnym przyspieszaniu i hamowaniu. W systemie podawania na wejściu szczególnie ważna jest jej wysoka precyzja, ponieważ maszyna musi co 300 milisekund pozycjonować nowy blister, aby móc utrzymać cykl sekundowy łańcucha doprowadzającego kartony.

Dzięki kompaktowym rozmiarom MRT oraz zgrabnej robotyce firmy Mitsubishi Electric udało się nam znaleźć optymalne rozwiązanie. Wyzwaniem była bardzo ograniczona powierzchnia dwóch metrów kwadratowych. Bardzo wysoki stopień swobody robotów umożliwia wysoce elastyczną zabudowę. Pracują one bardzo szybko przy równocześnie wysokiej precyzji, to samo dotyczy serwonapędów. Tylko w ten sposób osiągalna jest tak wysoka wydajność.Mike Weber, właściciel i dyrektor generalny firmy Robotronic AG

Zobaczcie, jak działa to rozwiązanie!


Polecamy