Roboty
a odkrycia w mikrobiologii

 

Roboty przyspieszają odkrycia w mikrobiologii. Równocześnie minimalizują ryzyko wystąpienia zanieczyszczenia. Mitsubishi Electric i Peak Analysis and Automation (PAA) zbudowały innowacyjną, w pełni zautomatyzowaną stację do badań bakteriologicznych w amerykańskim National Institute of Standards and Technology (NIST). Centralnym elementem jest robot z ramieniem przegubowym MELFA. Jest on wyposażony w system bezpieczeństwa do współpracy człowiek-maszyna. Z związku z elastycznym i niezawodnym system, pozwala obserwować równolegle wzrost kilku kultur bakteryjnych.


 
Roboty przyspieszają nowe odkrycia w mikrobiologii

Wyzwanie: rozwiązanie typu pick and place dla poprawy warunków w czystych pomieszczeniach.

Roboty powinny wykonywać czasochłonne i powtarzalne czynności, aby człowiek mógł się skupić na ocenie danych laboratoryjnych dla postępu badań. Ponieważ urządzenia mogą się różnić w zależności od zadania badawczego, roboty muszą być bardzo elastyczne i nadawać się do pracy w pomieszczeniach czystych. W związku z tym specyfikacja przewidywała również minimalizację przestojów. Zwłaszcza przy ręcznej interwencji w procesy.

Rozwiązanie: zrobotyzowana stacja mikrobiologiczna z ramieniem robota MELFA RV-2FL.

Warto zauważyć, że robotyczny system S-CEL™ firmy PAA to w pełni zintegrowana, modułowa i konfigurowalna stacja. Może pomieścić szeroką gamę urządzeń i instrumentów. Mając to na uwadze, Mitsubishi Electric wyposażyło celę w sześcioosiowego robota i powiązany kontroler oraz zintegrowało go z istniejącymi produktami oprogramowania NIST i PAA.
Robot może poruszać się tam i z powrotem między stanowiskami na torze liniowym. Robot został zaprojektowany z klasą ochrony IP67 do pracy z substancjami płynnymi i sypkimi. Wyposażenie obejmuje również m.in. wykrywanie odległości między człowiekiem a maszyną. A także system do rejestracji i korygowania własnej pozycji w stosunku do obiektu docelowego.

Efekt: szybszy przełom naukowy.

Reasumując, roboty przyspieszają odkrycia w mikrobiologii. W rezultacie dzięki wielofunkcyjnemu rozwiązaniu opracowanemu przez Mitsubishi Electric i PAA, naukowcy z AM NIST mogą zmniejszyć ryzyko zanieczyszczenia podczas przeprowadzania eksperymentów. A także osiągnąć wyniki pomiarów znacznie szybciej niż wcześniej, przy użyciu metod ręcznych. Kolejną kwestią jest przyspieszenie nowych odkryć i innowacji w przemyśle, uniwersytetach i instytucjach publicznych, które korzystają z pracy w NIST.

NIST to renomowana instytucja. To, że ludzie są tam zadowoleni, oznacza, że podążamy w dobrym kierunku. W rezultacie dzięki współpracy z Mitsubishi Electric byliśmy w stanie dostarczyć innowacyjne rozwiązanie z najnowszą technologią automatyzacji.Andy Mash, Integration Manager, Peak Analysis and Automation

Zobaczcie, jak działa robotyczny system S-CEL™


Polecamy