Wspomagane robotem
drukowanie wyrobów medycznych

 

Przy wytwarzaniu produktów techniki medycznej, w oddziale firmy Rodinger Kunststoff-Technik GmbH (RKT), decydującą rolę odgrywają dokładne, powtarzalne warunki produkcji. Technika automatyzacji musi być niezawodna i precyzyjna. RKT ma już około 40 robotów różnych modeli Mitsubishi Electric. Używa ich do wykonywania zadań w wielu różnych systemach formowania wtryskowego. Aby wyposażyć nową stację do tampodruku oraz do drukowania zakrętek wstrzykiwaczy, firma zakupiła dwa kolejne. Jak wygląda wspomagane robotem drukowanie wyrobów medycznych?


 
drukowanie wyrobów medycznych

Wyzwanie: Pick & Place z najwyższą precyzją.

Nakrętki są dostarczane na płycie przenośnika. Robot odbiera współrzędne wygodnie umieszczonej nasadki, chwyta ją i umieszcza na kolejnym wolnym bolcu obrotowej maszyny transferowej, która wstępnie obrabia i nadrukowuje kapsle. Aby zapewnić prawidłowy nadruk, nakrętki osadza się na szpilkach z niewielkim luzem. Dlatego robot musi z niezwykłą precyzją przekazywać plastikowe części.

Rozwiązanie: 6-osiowy robot typu RV-2FR firmy Mitsubishi Electric.

Dlaczego wybrano robota RV-2FR? Przede wszystkim ze względu na jego wysoką powtarzalność ± 0,02 mm. Istotnym czynnikiem była też niezwykła mobilność. Ze względu na nią idealnie nadaje się do zastosowań, w których praca musi być wykonywana z dużą precyzją i na ograniczonej przestrzeni. Oprócz robota do stacji wybrano interfejs HMI GOT2000 firmy Mitsubishi Electric. Ponieważ dwa kluczowe komponenty celi pochodzą od jednego producenta, interakcja między robotem a interfejsem HMI jest już zintegrowana z kontrolerem robota. W celu skrócenia czasu zapoznawania się z możliwościami robota RV-2FR i GOT2000 przeprowadzono specjalne szkolenie.

Efekt: doskonały zwrot z inwestycji

RKT zapewnia jakość i oszczędność dzięki wysokiej automatyzacji. Wysiłek związany z integracją nowych stacji był niewielki. Robot był w stanie natychmiast komunikować się z płytą przenośnika, systemem przetwarzania obrazu i obrotową maszyną indeksującą dzięki licznym opcjom interfejsów. Ponadto RKT ma już doświadczenie ze środowiskiem programistycznym i doskonałe wsparcie Mitsubishi Electric. Inwestycja w oba nowe ogniwa zwróciła się w ciągu zaledwie 18 miesięcy.

Wysoki poziom niezawodności i oszczędności w całym cyklu życia zdecydowały o tym, że będziemy kontynuować współpracę z Mitsubishi Electric.Jonas Barke, Inżynier automatyzacji procesu, Rodinger Kunststoff-Technik GmbH

Polecamy