Obsługa strzykawek
w ograniczonej przestrzeni

 

Przestrzeń w zakładach produkcyjnych bardzo często jest ograniczona. W związku z tym maszyny muszą być jak najmniejsze. Szwajcarska firma Robotronic AG specjalizuje się we wspomaganych robotami systemach, które spełniają najsurowsze specyfikacje dotyczące rozmiarów. Robotronic AG korzysta z opracowanej modułowej celi robotycznej Modular Robot Technology (MRT ‒ modułowej technologii robotów). Stosują roboty Mitsubishi Electric na zasadzie modułowej. Wyposażony zgodnie z wymaganiami klienta podstawowy moduł MRT zajmuje powierzchnię zaledwie nieco większą od europalety. Czyli ma wymiary 1,0 na 1,30 metra i wysokość 2,20 m.


 
Modular Robot Technology

Wyzwanie: obsługa gotowych do użycia strzykawek na minimalnej powierzchni produkcyjnej.

Dla międzynarodowej firmy farmaceutycznej z Niemiec Robotronic wdrożył moduł obsługi do podawania wstępnie napełnionych strzykawek do końcowego systemu pakowania. Potrzebne było elastyczne rozwiązanie z opcją konwersji między różnymi nośnikami i formatami strzykawek, a także wydajnością 400 strzykawek na minutę. Dostępną powierzchnię około trzech metrów kwadratowych należało przygotować do produkcji w ciągu 5‒6 miesięcy.
Każda linia pakowania strzykawek wymaga specjalnego rozwiązania, ponieważ strzykawki nie mają powierzchni, na której można je stabilnie postawić. Również ich przenoszenie wymaga specjalnych warunków. W celu zapakowania strzykawki należy wyjąć ją z nośników i umieścić w systemie pakowania. Odpowiednie maszyny przeładunkowe były dostępne na rynku od dawna, jednak w porównaniu z techniką modułową wymagały nawet 3‒4-krotnie więcej miejsca.

Rozwiązanie: roboty modułowe (Modular Robot Technology).

Oprócz technologii sterowania i napędu Mitsubishi Electric, rozwiązanie do obsługi strzykawek wykorzystuje również dwa roboty MELFA RV-4FLM-Q1-S15, kompaktowe roboty z przegubowym ramieniem i sześcioma osiami. Oba roboty przemysłowe są odpowiedzialne za pełną obsługę tub transportowych i nośników, a także za różne formaty strzykawek i są ze sobą precyzyjnie skoordynowane. Transportery znajdują się w specjalnych tubach do transportu. Do napełniania tub firma Robotronic wykorzystuje specjalnie opracowaną wieżę obrotową opartą na ogniwie MRT o długości jednego metra i napędzaną serwomotorem Mitsubishi Electric MR-J4. Aby osiągnąć taką samą autonomię z przenośnikiem taśmowym, taśma musiałaby mieć cztery metry długości.

Efekt: pomyślna integracja rozwiązania do obsługi strzykawki.

Obecny model MRT może obsłużyć 400 strzykawek na minutę, a maksymalna wydajność to 600 sztuk na minutę. System został w tym celu rozbudowywany o dodatkową oś, również napędzaną serwomotorem Mitsubishi Electric MR-J4.
Tym, co sprawia, że system modułowy MRT (Modular Robot Technology) firmy Robotronic jest wyjątkowy, oprócz kompaktowej konstrukcji jest możliwość szybkiego przełączania się między formatami. Planowane jest również rozszerzenie opcji konwersji na trzeci format nośnika, tzw. Rondo Trays.

Roboty Mitsubishi Electric charakteryzują się elastycznością, szybkością i niezawodnością na przestrzeni wielu lat pracy. Kolejną zaletą jest wysoki stopień swobody konstrukcji, na przykład dzięki możliwości instalacji nad głową bądź też dzięki ekstremalnym ruchom obrotowym. Smukły kształt robotów pomaga nam we wdrażaniu MRT w najmniejszej przestrzeni.Mike Weber, Właściciel i zarządca Robotronic AG

Roboty Mitsubishi Electric: Obsługa strzykawek na minimalnej powierzchni


Polecamy