Szpitale, laboratoria i inne placówki medyczne wytwarzają odpady zakaźne. Dlatego muszą one być gromadzone, przechowywane, transportowane i utylizowane w bezpieczny sposób. Ponieważ rozszczelnienie pojemników jest niebezpieczne dla personelu i osób postronnych, musi się to odbywać w precyzyjny sposób. Tutaj z pomocą przychodzą roboty dla branży medycznej. Do pracy z materiałem zakaźnym warto wykorzystać roboty Mitsubishi Electric. Sprawdzą się przede wszystkim do zamykania i przenoszenia pojemników, usuwania odpadów z pomieszczeń. Można „zatrudnić” do tych zadań sześcio- i czteroosiowe roboty. Szeroka gama robotów o zróżnicowanym udźwigu, zasięgu ramienia zaspokoi większość potrzeb.
Zalety robotów w branży medycznej
Nie chorują po kontakcie z materiałem zakaźnym
Nie muszą opuszczać strefy „brudnej”, więc nie istnieje ryzyko przeniesienia patogenów
Mogą pracować całą dobę, nie dopuszczając do gromadzenia niebezpiecznych materiałów
Mogą przenosić rozszczelnione pojemniki oraz zbierać niezabezpieczony materiał zakaźny
Można je bezpiecznie poddawać wielokrotnej dekontaminacji i dezynfekcji
Wykorzystanie cobotów w branży medycznej
Niezwykle interesującą propozycją są roboty współpracujące. Coboty można instalować na stałe w pomieszczeniu o niewielkiej powierzchni, bez dodatkowej infrastruktury. Urządzenie może współpracować z ludźmi, albo wykonywać zadania niezależnie od nich, bez bezpośredniego nadzoru.
Instalacja i uruchomienie cobota zajmuje niewiele czasu. W związku z tym jest możliwa także w warunkach „polowych”. Na przykład w tymczasowych placówkach medycznych. Są one uruchamiane w związku z nagłymi sytuacjami: katastrofami naturalnymi, epidemiami.
Dzięki temu, że roboty współpracujące mają niewielką masę i rozmiary, mogą pracować jako roboty mobilne. W związku z tym można je zainstalować na ruchomych platformach, na przykład na urządzeniach AGV, AMR, AIV
Niewielkie wymagania, łatwość montażu, programowania i obsługi sprawiają, że doskonale nadają się do pracy w zakładach, w którym nie zatrudnia się specjalistów robotyków lub automatyków przemysłowych. W związku z tym w szpitalu obsługą robotów współpracujących mogą zajmować się pracownicy laboratoriów albo personel pomocniczy.
Polecamy
AGAMEDE to szybsza diagnostyka w kierunku SARS-CoV-2
System AGAMEDE to szybsza diagnostyka w kierunku SARS-CoV-2 i odkrywanie leków i zindywidualizowanych terapii dla pacjentów onkologicznych.
Zobacz więcejObsługa strzykawek w ograniczonej przestrzeni
Robotronic AG korzysta z opracowanej modułowej celi robotycznej MRT (Modular Robot Technology ‒ modułowej technologii robotów).
Zobacz więcejWspomagane robotem drukowanie wyrobów medycznych
Przy wytwarzaniu produktów techniki medycznej istotne są powtarzalne warunki produkcji. Jak wygląda wspomagane robotem drukowanie wyrobów medycznych?
Zobacz więcejRodziny robotów Mitsubishi Electric
W naszej ofercie znajdziesz precyzyjne, lekkie i kompaktowe roboty Mitsubishi Electric podstawowej i najwyższej klasy wydajności oraz coboty MELFA Assista.
Zobacz więcej