Branża elektroniczna należy do najszybciej rozwijających się dziedzin gospodarki. Jej specyfika polega między innymi na tym, że cykl życia produktów jest względnie krótki. Ze względu na to klienci oczekują, że nowe wersje urządzeń będą się pojawiały na rynku co kilka lat lub częściej. Zaspokojenie tych potrzeb, a więc i utrzymanie pozycji na rynku, wymaga dostosowania fabryk do produkcji zarówno długich serii (z możliwością szybkiego wprowadzania modyfikacji na podstawie badania rynku), jak i krótkich serii prototypowych i demonstracyjnych. Pomóc mogą w tym roboty współpracujące.
Zalety robotów współpracujących
Bezpieczne ‒ mogą współpracować z ludźmi bez dodatkowych zabezpieczeń
Uniwersalne ‒ można je wyposażać w szeroką gamę narzędzi (w tym do wkręcania) oraz chwytaków
Wydajne ‒ można je bardzo szybko przezbroić i „nauczyć” wykonywania nowych czynności
Atrakcyjne ekonomicznie ‒ nie potrzebują robotyków ani programistów – mogą je obsługiwać pracownicy
Roboty współpracujące o najwyższej wydajności i precyzji
Mitsubishi Electric produkuje sześcio- i czteroosiowe roboty współpracujące o najwyższej wydajności i precyzji. Idealnie nadają się do użycia na liniach produkujących urządzenia elektroniczne o dowolnym stopniu złożoności. Wyróżnia je powtarzalność pozycjonowania na poziomie 0,02 mm i bardzo krótki czas cyklu. Dzięki temu świetnie sprawdzają się przy montażu elektroniki.
Roboty czteroosiowe są doskonałe przede wszystkim we wkręcaniu śrub, wkrętów, pozycjonowaniu elementów. Warto zauważyć, że roboty sześcioosiowe kapitalnie nadają się do ładowania i rozładowywania maszyn. Sprawdzą się także w przenoszeniu montowanych modułów pomiędzy stanowiskami, inspekcji, montażu obudów, obracaniu modułów na stanowiskach montażowych.
Godne uwagi jest to, że montaż prototypów i krótkich serii doświadczalnych to idealne wyzwanie dla robotów współpracujących. Coboty mogą pracować zarówno przy taśmie produkcyjnej, jak i w laboratorium. Wspomagają przy tym montaż pojedynczych egzemplarzy i krótkich serii.
Czujniki zintegrowane z robotami mogą być wykorzystane do kontroli jakości w miejscu montażu. W ten sposób można sprowadzić liczbę braków schodzących z taśmy praktycznie do zera. Nawet bez montażu dodatkowych czujników można wykorzystać informacje pochodzące z serwomechanizmów napędzających ramię.
Kontrolery robotów są przystosowane do współpracy z urządzeniami brzegowymi i warstwą IT. Dzięki temu wyposażona w nie fabryka może w prosty sposób spełnić wymagania Przemysłu 4.0. Komunikacja między robotem a siecią upraszcza montaż urządzeń w wielu wersjach i wariantach. Bardzo szybko można przeprogramować robota, nawet do wytworzenia pojedynczego egzemplarza.
Polecamy
Montaż z podajnikiem wibracyjnym
Zadaniem robota jest pobieranie rozmieszczonych elementów i ich odłożenie w miejscu docelowym. Jak wygląda montaż z podajnikiem wibracyjnym?
Zobacz więcejWkręcanie z wykorzystaniem cobota w produkcji małoseryjnej
Wkręcanie z wykorzystaniem cobota wymaga ciągłego powtarzania prostych, identycznych czynności, doskonale nadaje się do robotyzacji.
Zobacz więcejSztuczna inteligencja wspomagająca bezpieczeństwo
W zależności od zaprogramowanego sposobu obsługi takiego zdarzenia, robot może zatrzymać się w miejscu albo wrócić do wcześniej zdefiniowanej pozycji. Jak sztuczna inteligencja wspomaga bezpieczeństwo?
Zobacz więcejRodziny robotów Mitsubishi Electric
W naszej ofercie znajdziesz precyzyjne, lekkie i kompaktowe roboty Mitsubishi Electric podstawowej i najwyższej klasy wydajności oraz coboty MELFA Assista.
Zobacz więcejProcesy mikromontażu o wysokiej prędkości
Procesy mikromontażu o wysokiej prędkości – poznajcie je na przykładzie rozwiązania dla działu inżynierii mechanicznej Royal PHILIPS Electronics.
Zobacz więcej